Robert Karlsson - tillbaka som vd på Umåker
Umåker har klart med en ny verkställande direktör. Det är Robert Karlsson som återvänder till posten.
Umåker rustar för banans största travhelg. Då agerar Robert Karlsson löpningsreferent och sköter intervjuerna, men i nästa vecka får han även en ny roll.
I ett pressmeddelande kan banan berätta att Robert Karlsson blir Umåkers nya vd. Det blir en nygammal roll – han fungerade som banans vd även under åren 1995-2002.
– Jag brinner för travsporten i allmänhet och Umåker i synnerhet, vilket jag ser som en förutsättning för att lyckas, då detta inte är något vanligt vd-uppdrag. Travsport är helt enkelt fantastiskt roligt, vilket också är anledningen till att jag valde att hoppa på. Både travsporten i stort och Umåker står inför stora utmaningar de närmaste åren, säger han i pressmeddelandet.
Robert Karlsson har tidigare även varit sportchef och vd vid Solvalla, samt generalsekreterare för Riksförbundet för Sveriges Travhästägare. Nu återvänder han till sporten efter att de senaste åren haft vd-uppdrag inom det privata näringslivet.