Travnet
Travnet+
Double D

Foto: Lars Jakobsson TR Bild

Redéns stjärna segrade – klar för Hugo Åbergs

ANNONS
Breeders Course

Det blev en fantastisk söndag för Daniel Redén. Han styrde själv in Double Deceiver till seger i det finska storloppet St Michel Ajo. Några timmar senare vann Redén-tränade La Yuca Stochampionatet. Segertiden för Double Deceiver blev 1.08,7 på den snabba banan i Mikkeli – och därmed är Redéns stjärna klar för Hugo Åbergs Memorial.

Innan La Yuca hade stor uppvisning och vann Stochampionatet på Axevalla, hade Redén själv fixat en storseger i Finland.

Han satt själv upp bakom Double Deceiver som han serverade ett perfekt lopp i andra par utvändigt. Detta samtidigt som Callela Nelson blixtrat till ledningen och inledde första 500 metrarna efter 1.05,5. Utvändigt om ledaren satt Mellby Joker och i positionen där bakom satt alltså Redén och gottade sig med Double Deceiver. Första varvet gick efter snabba 1.07,9. Ledaren var trött och slagen vid upploppets början samtidigt som Mellby Joker tog över. Men det var bara tillfälligt för när Redén attackerade med Double Deceiver (som han kunde köra rakt fram med – bet det bra och hästen avgjorde hur enkelt som helst till en lätt seger.

Daniel Redén gjorde segergest när han tog hem det finska storloppet med stjärnan som tidigare i år vann Sweden Cup. Förstapriset var 70 000 euro och i och med segern så är Double Deceiver inkvalad till Hugo Åbergs Memorial på Jägersro den 29 juli.

Missa inte
Travnet+
med unika tips
Nästa artikel