Travnet
Travnet+

Ready For More drabbad av gaffelbandsskada

ANNONS
Breeders Course

En av landets mest spännande hästar blir borta en längre tid. Femårige Ready For More har dragit på sig en gaffelbandsskada.

Femåriga Ready Cash-valacken Ready For More har tjusat den svenska travpubliken med flera fina prestationer och en rad av V75-segrar i år.

Efter att ha startat i Jubileumspokalen var han senast ute i Silverdivisionen på Bergsåker den 29 augusti men galopperade då som storfavorit i ledningen varvet från mål. Det blev olyckligtvis årets sista start för miljonären.

[caption id="attachment_46031" align="alignright" width="175" caption="Ingen mer start i år för Ready For More. Foto: ALN"][/caption]

– Det är inte bra med honom, han blir borta ett bra tag. Han har en gaffelbandsskada, säger tränaren Reijo Liljendahl till SportExpressen.

Tränaren riktar även kritik mot den stressade situation som rådde på Bergsåker den aktuella tävlingsdagen. Något som kusken Ulf Ohlsson tidigare berört i ett uppmärksammat blogginlägg här på travnet.se (du kan läsa det här).

– När man inte kan värma hästarna på ett önskat sätt så riskerar man skador, det är helt uppenbart. Skadan hade kunnat uppstå ändå, men skaderisken är betydligt större när man inte hinner förbereda hästarna på ett önskat sätt, säger Reijo till SportExpressen.

Ready For More har 11 segrar på 19 starter och har sprungit in lite över en miljon kronor. Tränaren tror inte på en återkomst på tävlingsbanan förrän framåt nästa sommar.

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel