Readly Express och Propulsion möts i Åby Stora
Senaste de möttes var i Prix d’Amérique, men i Åby Stora Pris om två veckor får vi se ett nytt möte mellan Readly Express och Propulsion.
Från början hade både Bold Eagle och Bird Parker Åby Stora Pris som uttalat mål, men de största franska stjärnorna kommer inte utan fortsätter att matchas på hemmaplan. Det hindrar dock inte loppet från att få en riktigt klassig startlista.
Med lite drygt två veckor kvar till loppet kan Åbytravet bekräfta att tre hästar är klara, och det är inte vilka som helst. Åby Stora Pris blir nästa uppgift för Readly Express. Sedan segern i Prix d’Amérique har han gjort en start, då som etta i Jämtlands Stora Pris.
På Åby får han möta PdA-trean Propulsion, som stormat fram i de svenska storloppen i sommar och närmast ska ta sig an Hugo Åbergs Memorial på tisdag. Klar för kalaset är också Lutfi Kolgjinis stayerregent Platon Face som imponerade stort på Axevalla senat.
Åby Stora Pris avgörs den 11 augusti under det nya upplägget ett lopp över 3140 meter med bilstart. Då väntar två miljoner kronor på vinnaren. (Foton: ALN).