Bevakningen presenteras av
Rajesh Face och Reckless klara för Åby Stora Pris
Åby Stora Pris är nästan fulltaligt. Det sedan Lutfi Kolgjini valt loppet som nästa uppgift för Rajesh Face. Klar är också stayerkämpen Reckless.
Snart är alla bitar på plats i Åby Stora-pusslet. Lutfi Kolgjini har nämligen gjort sitt val. För femårige Rajesh Face, senast stark efter galopp i Hugo Åbergs, blir det Åby Stora Pris i stället för Jubileumspokalen som ju avgörs tre dagar senare.
Björn Goop får också en häst med. Det handlar om urstarke Reckless, som nyligen imponerade då han vann Malmö Stads Pris, som nu spänner bågen över tre varv i Åby Stora Pris.
Därmed är nio hästar klara för loppet den 11 augusti. Den slutliga startlistan, och exakt hur många hästar som då kommer vara med, avgörs under söndagen. (Foto: ALN).
Klara för Åby Stora Pris är:
Call Me Keeper Coquin Bébé Mindyouvalue W.F. Platon Face Propulsion Rajesh Face Readly Express Reckless Zenit Brick
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











