Radiotystnaden stryper intresset att äga häst
FLEN: Auktionen på Wenngarn tidigare i veckan slutade med ett väntat resultat. Självfallet finns alltid ett intresse av att köpa en toppstammad (läs Ready Cash, Bold Eagle eller Muscle Hill) 1,5 åring. Oavsett hur höga eller låga prispengar vi har inom sporten så finns historiskt alltid engagemang från ett litet fåtal människor för att inneha en presumtiv bra häst. Och här är det stammen som avgör om priset blir högt.
I princip för alla andra hästar som saknar Ready Cash, Bold Eagle eller Muscle Hill är intresset betydligt svalare och inte alltid så sällan så finns det ingen köpare till just sådana hästar.
En del menade på att andra dagen på Wenngarn så höll inte hästarna måttet, de var inte röntgade mm mm. Bara blajsnack tycker jag. För ett år sedan så såldes varenda häst på auktionerna. Det var till och med brist på 1,5 åringar ifjol. Enbart för det så kallade ”Pokalåret” Mer prispengar lockar alltid en bredare skara intressenter till sporten. Det fick vi verkligen bevis på ifjol.
I och med att radiotystnad från administratörerna i Hästsportens Hus råder gällande vad som kommer att ske efter det så kallade ”Pokalåret 2018” så svarar marknaden (läs köparna) med att ligga lågt.
Så fungerar alla andra branscher också. Får inte kunderna reda på gällande spelregler så blir intresset automatiskt betydligt lägre att deltaga, i vår bransch då att äga häst.
Om administratörerna hade något att säga om åren efter 2018 så skulle de säkert att ha sagt något. I och med radiotystnaden så kommer de svenska uppfödarna i brygga.
Förvisso är det inget tvång att vara uppfödare av travhästar i Sverige. Dock skulle jag önska att de svenska uppfödarna fått mer info vad kommer att ske inför framtiden. Allt för att de fortsatt skulle kunna producera de fina hästar som Sverige begåvats med de sista åren.
Att sedan olika intresseorganisationer/administratörer försöker hålla grytan kokande ändå med en del nästan dråpliga ljusa framtidstankar är kanske naturligt. De försöker ju nämligen själva hålla sig kvar vid köttgrytorna.
Readly Express och Twister Bi, vilka femåringar. Jisses, vad de gick i onsdags på Solvalla. Maken till femåringar var det länge sedan man såg. Dessa bägge kanoner blir spännande att följa.
E3-finaler på lördag. Jag håller en tumme för Lucifer Lane i den öppna klassen. Tränad av en liten tränare, körd av mindre känd kusk. Hästen verkar vara trygg i sin miljö och verkar a psyket med sig. Lucifer blir spännande att följa.
I stoklassen håller jag självklart på Gotlands-hästen Sunwapta Goj. Ingela och Gunillas häst är en tjej på kraftig uppåt. Det tror jag är en fördel här.
Ha det gott!
Björn