Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Propulsion godkänns för avel i flera länder

Propulsion får grönt ljus som avelshingst i flera länder. Foto: Simon Hastegård, Bildbyrån

Propulsion får grönt ljus som avelshingst i flera länder. Foto: Simon Hastegård, Bildbyrån

ANNONS: Köp biljetter till

Elitloppet 26 logotyp med vit text på rosa bakgrund

Efter att det bevisats att Propulsion blivit nervsnittad kan hästen inte fungera som avelshingst i Sverige. Men nu har flera andra länder godkänt Propulsion som avelshingst både i och utanför Europa. Senast i raden att godkänna är Finland.

Det var vid en presskonferens den 29 oktober förra året som Svensk Travsport slog fast att Propulsion blivit nervsnittad i USA som fyraåring. Ingreppet gör att hästen inte kan tävla i något av länderna som ingår i den europeiska travunionen UET. Det betyder även att det beslut som avelsvärderingsnämnden tagit gällande hingsten ogiltigförklarades. Propulsion kan därför inte verka som avelshingst i Sverige.

Har redan godkänts i flera länder

Flera andra länder har under de senaste veckorna däremot godkänt Propulsion som avelshingst. Hingsten är sedan tidigare godkänd i USA, där han numera är uppstallad, samt Kanada och Australien. Dessutom har Propulsion de senaste veckorna också godkänts i fem UET-länder: Belgien, Danmark, Italien, Nederländerna och Norge.

Nu sällar sig även Finland till skaran om länder som godkänner Propulsion som avelshingst. Frågan togs upp av det finska förbundet, Suomen Hippos, på måndagen och man konstaterade att ingreppet inte är något hinder för att inte verka som avelshingst i landet. För att vara tillåten som avelshingst i Finland, behöver hingsten också vara godkänd i hemlandet, vilket i det här fallet numera är USA.

  • Det är inte på något sätt en enkel fråga. Nervsnittning är dock inget som går i arv och hästen har visat sin kapacitet på tävlingsbanorna. I Finland har hingsten godkänts och nämndens beslut är i enighet med reglementet, säger Minna Mäenpää som är avelschef vid Suomen Hippos i ett pressmeddelande.

Läs även: Propulsions resultat stryks

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;