Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Propulsion avstår Belgique: "Nästa start blir PdA"

Prix de Belgique blir på söndag det sista avgörandet innan Prix d’Amérique – men loppet kommer köras utan Propulsion.

De tre sista platserna till Prix d’Amérique delas ut i den här söndagens Prix de Belgique. Loppet fungerar också som en sista formslipning inför den stora bataljen två veckor senare.

Söndagens lopp kommer köras utan Propulsion. Men lugn – det är inget grus i maskineriet för det svenska PdA-hoppet.

– Det blir ingen start för Propulsion på söndag, men det är inga problem med honom. Jag känner att han redan är där jag vill ha honom, behöver inget mer formhöjande lopp. Nästa start blir alltså Prix d’Amérique, skriver Daniel RedénTwitter.

Propulsion segrade senast i Prix de Bourgogne och är alltså redan klar för PdA. Stall Daniel Redén ser ändå ut att få med en trio med i Prix de Belgique: Lionel, Wild Honey och Call Me Keeper. Startlistan blir definitiv under torsdagen. (Foto: ALN).

Vem vinner PdA? Spela hos Unibet! Klicka här.

Läs även: Prix de Belgique: Favorittrion möts nu på söndag

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;