I år åker Skoglund tillsammans med sin vän Christian Lindström för att slutföra den svenska klassikern. De har tidigare sprungit Vansbrosimmet, Lidingöloppet och Vätternrundan tillsammans.**
Förra året åkte Skoglund Vasaloppet med längdskidåkaren Kristin Björfeldt för att uppmärksamma att idrottare med intellektuell funktionsnedsättning inte fick delta i Paralympics.
– Glädjande nog verkar det ha skett en stor förändring nu, säger Skoglund till Expressen.
Tv-profilen har förberett sig genom att åka omkring 30–40 mil på konstgjort skidspår i Bålsta de senaste månaderna. Både han och Christian känner sig i oerhört bra form.**
Mats E Djuse, "travets Kläbo", är en av många som ger sig ut i spåren under söndagen. Skoglund jobbar först i travsändningen på lördagen innan avfärd. En något annorlunda uppladdning, men för honom helt optimal.
– För mig så tror jag att det är en perfekt uppladdning. Då slipper jag gå och vanka och fundera så mycket dagen innan, avslutar Skoglund.

