Bevakningen presenteras av
Planen för Vivid Wise As

Vivid Wise As inför Elitloppet i fjol. Foto: Simon Hastegård, Bildbyrån
Efter sin seger i Grand Critérium de Vitesse i fjol blev Vivid Wise As första hästen till Elitloppet. Efter att ha upprepat bedriften i år hoppas Alessandro Gocciadoro på repris. Tränaren har planen klar.
Vivid Wise As (e. Yankee Glide) trivs ypperligt i Cagnes-sur-Mer och kunde på söndagen försvara sin fjolårstitel i Grand Critérium de Vitesse. Italienaren segrade på 1.10,1a/1609 före en vasst avslutande Délia du Pommereux. Nu hoppas hästens tränare Alessandro Gocciadoro på Elitloppet.
Lopp i Italien och Frankrike
Det var för Equidia efter söndagens seger på banan vid azurkusten som Gocciadoro berättade om sina planer för hästen under våren. Nästa uppgift blir Gran Premio Costa Azzurra som avgörs i Turin den 4 april. Efter det är tanken ett återbesök i Frankrike och Enghiens vårklassiker Prix de l’Atlantique den 24 april innan man återvänder till Italien och titelförsvar i Gran Premio Freccia d’Europa som körs i Neapel den 2 maj. Efter det hoppas Gocciadoro att Elitloppet på Solvalla väntar.Vivid Wise As fanns med i Elitloppet förra året, efter att då fått en inbjudan efter sin seger i just Grand Critérium de Vitesse. Hästen flyttades senare till Björn Goops regi, men galopperade i sitt försöksheat och blev utslagen.
Läs även: Vivid Wise As försvarade titeln
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.











