Bevakningen presenteras av
"Piraten" måste stanna hemma

On Track Piraten måste lämna återbud till Gävle Stora Pris. Foto: ALN
Ett av dragplåstren i Gävle Stora Pris på lördag har fått lämna återbud. On Track Piraten tvingas att stanna hemma i stallet.
Hans R Strömbergs krigare On Track Piraten skulle ha gjort karriärens 160:e start i Gulddivisionen på Gävletravet den här lördagen, tillika Gävle Stora Pris. Men så blir det tyvärr inte. Elvaåringen ströks under fredag eftermiddag. Strykningsorsaken är karledsinflammation.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












