Travnet
ANNONS

Petri Puro-miljonären flyttad - till Södervall

Skribent

Publicerad kl 10.20, 26 november 2015

av Daniel Olsson

ANNONS
Breeders Course

Petri Puro har tappat sin miljontravare Ni Talar Bra Latin – som numera återfinns i regi Patrik Södervall.

Den femårige Kiss Francais-valacken Ni Talar Bra Latin har varit en flitig gäst i vinnarcirklarna efter V75-loppen. Senast slutade han trea bakom Sauveur i Silverfinalen på Solvalla.

Men den starten blev den sista med Petri Puro som tränare. Sedan i tisdags återfinns miljonären på Halmstadtränaren Patrik Södervalls träningslista. Med till Södervall flyttar även skötaren och lärlingen Lars Brindeborg.

[caption id="attachment_48676" align="alignright" width="175" caption="Petri Puro. Foto: ALN"][/caption]

– Ja, den har flyttats. Jag vill inte gå in på varför. Den här branschen är så. Hästarna kommer och hästarna går, man har varit med så länge så det är inget konstigt tycker jag. Jag har både fått bra hästar och tappat bra hästar, säger Petri Puro till SportExpressen.

Ni Talar Bra Latin ståtar för närvarande med 12 fullträffar på 24 starter och har på sitt konto nästan 1,2 miljoner kronor.

uppdaterad 10.55

Ni Talar Bra LatinPatrik Södervall
ANNONS
Nästa artikel