Oviss framtid för skadad Tycoon Conway Hall
Tycoon Conway Hall vann i sin comeback men ådrog sig samtidigt en ny skada. Nu blir den danske stjärnan borta en längre tid igen.
Den snabbe dansken Tycoon Conway Hall visade i fjol takter som gjorde att man till i år hoppades på att han skulle fajtas i världseliten.
[caption id="attachment_67584" align="alignright" width="175" caption="Skadad igen. Foto: ALN"][/caption]
Efter att en skada i augusti, gjorde han den 19 mars årsdebut, då vann han direkt, men efteråt var hästen halt och man misstänkte att han dragit på sig en ny skada. Nu bekräftas det att olyckan varit framme på nytt för sjuåringen.
– Det är bara att konstatera att det är frågan om ett nytt komplicerat hovbensbrott och det ser ungefär samma ut som senast. Vi trodde det vara okej då, men vågar jag inte riktigt säga något om det, säger tränaren Steen Juul till travservice.dk.
Tycoon Conway Hall, med 2,7 miljoner danska kronor intjänat i karriären, kommer dessvärre att få en ny längre tävlingspaus.
– Det är upp till ägarna att besluta om vad som ska ske, men hänger det på mig så scannar vi hästen igen om ett halvår och tar det efter hur det ser ut då, säger Steen Juul.