Livesändningen visar hur vinnaren slår bakut efter loppet.
Lyckligtvis tycks Redén ha klarat sig utan skador. Kanal75:s Patrik Fernlund var framme vid Redén precis efter händelsen.
– Han sparka mig rakt på låret. Hoppas hästen coolar ner sig men det gick bra med mig. Det är första gången det händer mig så här efter lopp, man brukar få en tendens till att hästen ska slå men han visade ingenting. Det var läskigt, berättade Redén.
Loppet vanns alltså av Loke Burge på tiden 1.16,4 före Miss Superstar och Lime Lane.
Daniel körde senare lopp två med egentränade Judy Zet och verkar således vara okej efter incidenten.
I lopp 3 vann sedan Daniel med egentränade Mister Malabar och återigen efter loppet frågade Patrik Fernlund om hur Redén mår efter den otäcka händelsen.
– Det hade kunnat gå riktigt dåligt. Vi kanske måste se över säkerheten för både hästar och kuskar. Örjan har börjat jobba på en säkerhetsbåge som sitter mellan häst och kusk. Det kanske är något vi ska satsa vidare på, summerar Redén.


