Bevakningen presenteras av
Oslo Grand Prix ska köras

Bjerke kan tävla igen - och planerar för Oslo Grand Prix. Foto: Hanold, ALN
Snart är travsporten i Norge igång igen för fullt efter corona-avbrottet. Huvudstadsbanan Bjerke har fått klartecken att starta igen den 6 maj. Därmed står också klart att Oslo Grand Prix ska köras.
Efter den 20 mars fick travsporten i Norge sättas på paus som en följs av corona-krisen. I söndags kunde sporten återigen komma igång då Jarlsberg arrangerade tävlingar. Landets största bana Bjerke har dock ännu inte börjat – men kommer att göra så den 6 maj. Det sedan också Oslo-banan fått grönt ljus av de lokala myndigheterna.
Redan ett sänkt förstapris
Därför kan det nu också konstateras att landets största internationella travlopp Oslo Grand Prix ser ut att bli av som planerat – om än utan publik. Loppet ska köras den 14 juni. Sedan tidigare var det klart, på grund av den norska travsportens sparkrav, att förstapriset i Oslo Grand Prix sänks till en miljon kronor. Den exakta utformningen av loppet är ännu inte avgjord.- Hur mycket i förstapris vi ska köra om är inte klarlagt ännu, men det är det däremot att vi ska köra lopp både på lördagen och söndagen, säger Bjerkes chef Arnlioth Heltberg till Trav og Galopp-Nytt.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












