Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Björn Hammarström

”Örjan tänker med insidan, det gör inte alla”

STRÄNGNÄS: En rad ilskna mail har inkommit efter det att jag försvarat Örjan Kihlströms insats i sulkyn bakom Pojke Kronos förra helgen på Jägersro. Kan tillägga att spelaren alltid får information om vilken körsven som kör respektive häst innan loppet körs. Kan det varit så att Örjan i ett tidigt läge kände att Pojke Kronos inte var helt kurant för dagen? Efter loppet konstaterades som bekant en halsinfektion på PK. För framför allt Pojke Kronos så blev då upplägget bättre, säkert också för både tränare och ägare rent framtida ekonomiskt. Att köra i dödens på Noble Knight med kanske vad Örjan kände inte helt kurant häst var inget alternativ för Örjan Kihlström.  Bra tycker jag och helt i linje med den värdegrund som ST eftersträvar. Tyvärr för spelarna dock, men ingår inte detta i spelets ”regler” att körsvennen måste få kunna vara flexibel i sitt taktikval?

Ibland är travlivet enkelt. Efter en rad fina träningsrundor gjorde Super Gany debut igår på Sundbyholm. Jag nämnde samma häst i min förra blogg. Vinsten blev till slut mycket komfortabel med 9 längder och ett snyggt vinnarodds på hela 4,99. Körande Björn Goop var mycket nöjd med Super Arnie-sonen. Super Gany följer undertecknad med spänning. Roligt för tränaren Hans Nilsson att vara tillbaka i vinnarcirkeln igen.

Är gräset grönare på andra sidan? Ja, det måste man nog tro efter det svenska intåget i fransk travsport förra veckan.  1,5 åringar köptes för dryga 14 miljoner kr. Här dyker det upp en fråga direkt, maila mig gärna om du har svaret. Finns det någon häst i Europa som har tjänat mer än vad den svenska hästen Red Hot Dynamite gjorde som 3-åring? Red Hot Dynamite tjänade på sina 14 starter som 3-åring 4.560.000kr och allt detta gjordes i Sverige.

Såg att en hel del svenskar riktar kritik med all rätt på upplägget med Europaderbyt. Försök över 2100m på vänstervarvsbana och final på högervarvsbana över 2600m. Visst ,det verkar ju inte logiskt. Mycket i livet är inte logiskt. Här i Sverige hedras en av de allra bästa hästarna vi haft, nämligen styrkefenomenet Queen L. och tillika Prix d´Amerique-vinnare med ett sprinterlopp.

Ha Det Gott!

Björn

[email protected]

Skriven av

Här kan ni läsa Björns tankar om travsporten.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;