Onsdag: V86-tips Solvalla

Publicerad kl 15.13, 24 juli 2013
av Daniel Olsson
Omgången: Det konstiga med omgången på Dannero förra veckan, jag kan inte släppa den, är inte att det blev Jackpot, det konstiga är att det fanns två system med sju rätt. Tre av vinnarna var streckade på en procent, en på nio, en på elva och en på tolv. Dessutom förlorade samtliga favoriter. Tre enprocentare, ingen favorit och ändå klarade två system att få sju rätt. Jag hoppas allt gick rätt till.
Nu är vi tillbaka på Solvalla och klassen på loppen är helt annan än på småbanorna. En som förmodligen längtat att Solvalla skulle öppna igen är Timo Nurmos vars hästar minst sagt underpresterat på bortaplan. Under de två senaste veckorna har Nurmos haft 18 hästar till start på V75 och V86; nio har varit favoriter och antalet segrar är noll! Fast det är förstås på bortaplan och på Solvalla går det alltid mycket bättre. Varför vet jag inte men jag utgår ifrån att Nurmos hästar alltid är preparerade på bästa vis inför sina starter på Solvalla. Jag tvekar därför inte det minsta då jag lämnar Drew Brees ogarderad.
Jag har ett singelstreck till och det är Tidied Accelerator som verkligen ”går ner i klass” eller vad sägs om Gulddivisionen i Halmstad mot just ingenting i sjunde avdelningen. Tuffaste motståndarna är stallkamraterna Licence Holder och Digital Darling.
Det är lockande att spela enbart med utdelning enbart på åtta rätt och i längden är det förstås rätt upplägg när det är Jackpot men det krävs en stor och uthållig spelkassa. Nu ser det inte så där himla svårt ut och därmed är upplägget givet.
Bästa spiken: 7 Tidied Accelerator i V86-7.
Kompletterande spiken: 1 Drew Brees i V86-3.
Utgångarna: 10 Ockelbo Prinsen och 13 Nirvana Face i V86-2 samt 3 Castor Boko i V86-6.
DD-draget: 4 Quarantine i DD-2.
V86-förslag: En av utgångarna måste vinna.
V86-1: 1,2,3,9,10 (7-5) V86-2: A: 10,13. B: 3,4,5,6,7,8,9,11,12 (1-2) V86-3: 1 Drew Brees (6-9) V86-4: 1,4,6,7,11,14,15 (13-2) V86-5: 1,2,7 (6-3) V86-6: A: 3. B: 2,4,6,7,9,10,12,13,15 (14-1) V86-7: 7 Tidied Accelerator (4-10) V86-8: 1,2,4,9,10 (7-3) 5 x 2 x 1 x 7 x 3 x 10 x 1 x 5 = 10 500 rader 5 x 8 x 1 x 7 x 3 x 1 x 1 x 5 = 4 200 rader
DD-förslag: 7 – 2,4,10 x 300 kr, 7 – 1,9 x 100 kr.
LOPPANALYSER
V86-1. Ranking: B: 2-3-9-10-1. C: 7-5-6-8-4.
Spetsanalys: 2 Air Frame är om inte blixtsnabb så i alla fall mycket snabb första biten. Enda gången hon missat bakom bilen var det ingen riktig körning från start. Det blev så småningom tredje inner och fast med krafter kvar i ett lopp som vanns av Rolling Stones. Inget snack med andra ord.
Loppanalys: 2 Air Frame tar säkert ledningen och får Björn Goop strypa tempot kan hon hålla undan men hon möter tuffare motstånd än tidigare.
3 Mythical Fortune är härdad mot topparna i årgången och har klarat sig bra.
9 D´One är kanske bästa hästen men startar från bakspår vilket är ett stort handicap enligt stallet. Hon har tagit ledningen i alla starter utom den senaste då hon fick trava utvändigt ledaren. 10 Ragata har svårbedömd form men farten duger. 1 Room to Go är orutinerad men inte ofarlig.
V86-2 Ranking: A: 13-10. B: 11-9-12-7-5-3-4-6-8. C: 2-1.
Spetsanalys: Ingen med öppet spår har tagit ledningen. Det är nästan omöjligt att gissa vem som är hyggligt startsnabb och travsäker då hästarna med öppna spår bara hunnit med ett fåtal starter och i ett fall ingen start alls. Jag gissar på 3 Yrsa Brick som kom iväg bra från innerspår senast.
Loppanalys: Öppet som det ser ut men givetvis kan någon vara rejält förbättrad utan att det går att läsa in. 13 Nirvana Face har visat bäst fart men blev struken inför en start för en månad sedan och har stått över. Svårt att säga hur mycket hon tappat på tävlingsuppehållet. 10 Ockelboprinsen har bra styrka men rör sig inte helt rytmiskt och det ser ut som om det kan bli galopp när som helst.
11 Global Princess vann Rikstravloppet i Örebro i början av maj men har varit sämre på slutet. 9 Thermal har mest hängt med men det känns ändå som om han är på gång. Örjan i sulkyn är förstås ett stort plus. Det känns som om nästan vem som helst kan vinna men det kan också räcka med de två första på ranken.
V86-3 Ranking: A: 1. B: 6-9-5-13-7-4-8-2. C: 14-12-10-11-3.
Spetsanalys: 1 Drew Brees är hyggligt startsnabb och bör hålla ledningen från innerspår i voltstart. 6 Pontio Pilato Stra har öppnat bra men verkar inte snabb första stegen men har bara gjort fyra starter i Sverige och det är möjligt att han kan öppna snabbare än vi sett.
Loppanalys: 1 Drew Brees är obesegrad i två starter på distansen och jag känner för att han tar tredje raka i kväll. Han har gjort ett mycket rejält intryck blir inte lätt att slå om han håller ledningen. Den som garderar gör det med 6 Ponziopilato Stra som sett fin ut i fyra starter i Sverige.
Övriga är inte chanslösa men de två mest spelade hästarna känns starka. 9 Open Mind Bi är stark och har sett fin ut sedan han kom i träning hos Reijo Liljendahl.
5 Engla Håleryd gick mycket bra efter galopp på Dannero. Femtespåret är inte så kul men galoppen senast från springspår får Jorma ta på sig då han missade helt i vändningen. 13 Yamani Hornline är förstås alltid värd att se upp med men det känns som om han möter för många som är för bra och det är stor risk att han hamnar i spåren.
V86-4 Ranking: A: 4-15-14. B: 12-1-6-11-7-13-2-8. C: 10-9-3-5.
Spetsanalys: Det är bara 2 Pat Poker Zenz som visat något som kan kallas startsnabbhet och det troliga är att han är först in i kurvan. Lugauer kör på säkerhet med Kentucky Hall och Erik Adielsson får inrikta sig på att köra felfritt med 4 Ramboldo Jet.
Loppanalys: 15 Yank Kemp var mycket bra i årdebuten på Sundbyholm. Senast kom han på vingel efter att ha körts försiktigt av Kontio, det är faktiskt sant, men avslutade hyggligt utan att pressas. Det är inget fel på formen men läget är uruselt med bakspår på tillägg. Nu tror jag inte att han plockar in ett tillägg, som i praktiken är två, på en felfri 4 Ramboldo Jet. I debuten för Stig H galopperade han från start men reparerade mycket bra som trea. Jag hade 13,7/1900 på honom och håller hans sig på benen blir han svårstoppad. Stig H varnar för stor galopprisk från fjärdespåret.
14 Roosevelt Zet är van vid tuffare motstånd. Han har fart som duger men strular ofta till det. 12 Jones är kapabel men mycket osäker men kan hamna bra till direkt från springspår och med enkelvolt på start. 1 Kentucky Hall gick bra efter galopp senast och kan duga felfri.
V86-5 Ranking: A: 1-2-7. B: 6-3-5. C: 4-8
Spetsanalys: Alla verkar inställda på att ta det lugnt från start och det är givetvis dumt att gasa för fullt och riskera att göra bort sig i ett lopp over 2640 meter. Det är möjligt att Kontio chansar från start men det är svårt att säga hur öppningen blir.
Loppanalys: 1 Carelin spurtade förbi Boys Going In senast och visade att han trivs bra på lång distans. Det går inte att ladda med honom men det finns förstås ingen anledning i ett litet fält. 2 Breakbumper spurtade vasst bakom Rolling Stones senast, det gick 09,5/800, och har inte satt en fot fel på nio starter.
Det är möjligt att det räcker med två på systemet men den som känner för att gardera favoriterna, jag gör det, kan ta med 7 Sir Ratzeputz, man är inne på att rycka skorna runt om.
V86-6 Ranking: : A: 3. B: 13-15-4-10-6-2-9-12-7. C: 14-1-11-8.
Spetsanalys: 3 Castor Boko kan öppna och från spår tre tror jag att han tar ledningen. 4 Rocking Simoni är rätt så snabb första biten men kommer knappast förbi en felfri Castor Boko.
Loppanalys: 3 Castor Boko kan bli omgångens mest streckade häst och här gäller det att komma rätt. Det som talar f ör honom är att han har en av de bättre kuskarna och ett öppet spår. Det som talar emot är att han för Jorma Kontio galopperat i tre av sina fem senaste starter. Timo Nurmos meddelar att det troligen blir barfota runt om för första gången.
Bakom storfavoriten är det öppet. 13 Reo har bra fart och rutinerad kusk. 15 My Hook är mycket osäker men har fin fart. 4 Rocking Simoni är jämn och säker och bör få bra position. Jag har lagt fyra hästar i C-gruppen så jag tycker inte att det är en eller alla.
V86-7 Ranking: A: 7. B: 4-10-6-9. C: 1-2-3-5-8.
Spetsanalys: 2 Cayenne Käbb är startsnabb och har bra spår och får gälla som spetsfavorit. Hästarna utvändigt provar knappast första biten. 1 Vic Smith gör sin första start för Tommy Enberg som tror att nyförvärvet kan öppna snabbt men han verkar vara inne på att ge fyraåringen ett vilsamt lopp.
Loppanalys: 7 Tidied Accelerator är bättre än övriga. Han blev visserligen oplacerad senast men det var i ett lopp för Gulddivisionen som kördes i 11-tempo. Per Lennartsson tog ändå sats 800 kvar och drog fältet i tredjespår men i sista kurvan var det färdigkört. Han fick ett mycket tufft lopp men var samtidigt sämre än tidigare. Jag utgår ifrån att han har normalform och då skall han vinna lätt. Stallkamraterna 4 Licence Holder och 10 Digital Darling är bra hästar men favoriten är tuffare.
V86-8 Ranking: A: 10-2-4-9-1. B: 7-3-6. C: 12-11-5.
Spetsanalys: 1 Pippi har tagit ledningen i 10-öppningar och Marcus Hultman är inne på att ta ledningen och köra där. Det blir nog så och jag tror ingen ger sig in i utdragen spelskörning för att få ta över.
Loppanalys: Loppets klara favorit 10 Stylish Hanover har lottats på bakspår och i kortlopp kan det lätt strula till sig. Hon har gjort det bra men varit med i främre träffen tidigt och det kan bli helt annat att anfalla från kön. Mycket hänger förstås på hur loppet blir kört. Skall man gå på förhandsnacket finns det flera som är inne på att gasa och då kan det lösa sig bra för hästarna med bakspår. 2 Rose Hill Dream har fin form och kommer att tävla barfota. Risken finns att hon hamnar utvändigt ledande Pippi.
4 Quarantine har fått två lopp i kroppen och sett bra ut och är ute på sin bästa distans. 9 Bella Toscana är bra om hon får vänta med speeden. Rygg på 1 Pippi kan ge fin draghjälp. 7 La Contessa har tagit ledningen i 09-öppning och mycket hänger på hur André Eklund gör från start. Det verkat som om han tänker gasa.
Spelredaktör: Björn Axelsson