Travnet
Travnet+

"Om det inte blir livstidsavstängning så slutar jag"

Kritiken är hård i Norge sedan det uppdagats att avstängde Bo Westergård brutit mot reglementet då han hjälpt till hos Anette Skårnes. En av kritikerna är tränar-kollegan Anders Lundström Wolden.

Det var i höstas som Bo Westergård dömdes till en två år lång avstängning sedan flera av hans hästar testats positivt för dopning.

I förra veckan kunde DNT, det norska travförbundet, avslöja att Westergård trots sin avstängning ändå medverkade i träningen hos Anette Skårnes. Den senare fick därefter licensen indragen i två månader.

[caption id="attachment_66802" align="alignright" width="175" caption="Westergård. Foto: ALN"][/caption]

Många har efteråt väckt skarp kritik mot det inträffade. En av dem är tränaren Anders Lundström Wolden.

– Jag tar för givet att båda är klara med sporten. Om inte, så ska i alla fall jag själv lägga av. Det blir bara för dumt, de har bevisat att de inte har respekt för sportens övriga aktörer, säger han till tgn.no.

Lundström Wolden är tuff i kritiken mot Bo Westergård och menar att alla inte har tävlat på samma villkor.

– Jag kände att det kokade i mig då Westergård igen blev tagen med att fuska, säger han till tgn.no och utvecklar:

– Detta bekostas av sporten som vi alla ska leva av. Jag vill att alla ska konkurrera på lika villkor och inte lura varandra. Jag vill understryka att Bo Westergård är en duktig travtränare, man får inte goda resultat bara för att man fuskar, men jag förstår inte varför man inte kan nöja sig med det.

Läs även: Avstängde Westergård - togs på bar gärning

Nästa artikel