Travnet
Travnet+

Oasis Bi gjorde repris i Klosterskogen Grand Prix

ANNONS
Breeders Course

För andra året i följd var det Oasis Bi som plockade hem Klosterskogen Grand Prix. För Björn Goop blev den en säker seger i det norska storloppet.

Både Oasis Bi och Björn Goop tycks trivas ypperligt på den norska 800-metersbanan Klosterskogen. Hästen tog sin andra raka i Klosterskogen Grand Prix och kusken bärgade racet för fjärde gången de fem senaste åren.

[caption id="attachment_40448" align="alignright" width="175" caption="Var blir nästa start för Stefan P Petterssons stjärna? Foto: ALN"][/caption]

Oasis Bi gjorde här sin tredje start för året och visar toppform. Efter att senast ha vunnit Steinlagers Äreslopp på Momarken tog han nu alltså en ny väldigt övertygande seger i Norge.

– Hästen har absolut toppform och jag hoppas att det är någon som hör av sig med en inbjudan till något lopp, sa tränaren Stefan P Pettersson i segerintervjun.

Oasis Bi var inte med i spetskörningen utan Björn Goop kunde så småningom få ned sjuåringen i vad som blev andra par utvändigt. Snabbast ut var Classic Grand Cru som efter 500 meter (på 11,0) lämnade över till Mr X.F. Royal.

Fram i andraspår kom Örjan Kihlström med favoriten och årsdebuterande Magic Tonight. Denne började direkt lägga press och klämde sig också till ledningen när ett varv kvarstod. Oasis Bi blev nu av med sin rygg och fick vandra på i dödens. Det bekymrade dock inte Toss Out-sonen som in mot sista sväng tryckt till rejält.

Magic Tonight kunde inte värja sig och fick överge tätpositionen. Oasis Bi stack iväg och bakom tog tolvårige hjälten Classic Grand Cru (som gjorde sjätte starten i loppet) upp jakten. Danske utmanade men segern var aldrig i fara för Oasis Bi. Han gick ifrån med någon längd sista biten och tog förstapriset på 300 000 norska kronor genom att gå i mål på 1.13,0a över 2100 meter.

– När bilen släppte fältet såg jag att de flesta körde, så jag valde att vara passiv. Jag gjorde ett rejält försök att komma till ledningen in i sista sväng, han svarade jättebra och gjorde ett heroiskt lopp, tycker jag, kommenterade Björn Goop.

Classic Grand Cru alltså tvåa och Mr X.F. Royal grejade tredjepriset. Magic Tonight mattades till slut, föll tillbaka och slutade oplacerad på 13,6. Mosaique Face gjorde i loppet första starten sedan Prix d’Amérique, men galopperade tidigt. Han reparerade sedan fullt godkänt och kom i mål som sexa på 13,5.


[caption id="attachment_40449" align="alignright" width="175" caption="Joho då, hon vann igen. Foto: ALN"][/caption]

Och för Lannem Silje gick det som det brukar. ”Dronningen fra Dovre” stod i en klass för sig när hon tog hem Moe Odins Äreslopp som hade ett förstapris på 200 000 norska kronor.

Den här gången lämnade hon, som vanligt med Tor Wollebaek som sällskap, inget åt slumpen utan drog till ledningen kort efter start. Lannem Silje anförde fältet i stenhårt tempo, 19,9/500 och 21,3 på kilometern. När hon sedan styrde in i sista sväng blev det plattan i mattan på allvar och övriga förmådde inte längre att haka på.

Lannem Silje skaffade sig direkt flera längder och nådde upploppet som redan klar vinnare. Segertiden skrevs till 1.22,4a över 2100 meter. Wik Stjernen (22,8) slutade tvåa och Neslands Loke trea (22,9).


Fyraårige Tomeld Ö.K. blev en jättesnackis efter att han underskridit gällande norskt rekord när han klockades till 1.22,0 i ett kvallopp för några veckor sedan. I Telemarks-loppet gjorde kallblodet därmed en väldigt spännande årsdebut.

Även om han denna gång fick nöja sig med en segertid på 1.25,9 över 2140 meter (på 800-metersbana) bjöd han på en sagolikt fin årsdebut. För Åsbjörn Tengsareid avancerades hästen fram och övertog täten efter ett varv och började direkt att utöka försprånget. In i sista sväng var Tomeld Ö.K. ensam på banan och kunde motta publikens ovationer upploppet ned i en förkrossande överlägsen seger.

Missa inte
Travnet+
med unika tips
Magic TonightTomeld Ö.K.
Nästa artikel