
Foto: ALN
Oaks-finalisten flyttad till ny tränare
Som treåring var hon finalist i Svenskt Trav-Oaks efter att ha vunnit sitt försök till loppet trots galopp. Förra helgen tillhörde hon en av favoriterna på V75 när det kördes på Bergsåker. Nu har det kapabla stoet flyttas till en ny tränare.
Per Linderoth som har börjat arbeta för stall Goop har nu inga hästar kvar på sin egna träningslista. Sista starterna gjordes i tisdags på Östersund när bland annat Donners Am slog till med en känslomässig seger i karriärens sista start. Nu har några av hans tidigare tränade hästar fått nya hem.
Stoet Madewithlove har bytt regi från Linderoth till Henrik Svensson. Förra helgen var hon en av favoriterna när V75 kördes på Bergsåker och har tidigare i karriären varit finalist i Svenskt Trav-Oaks. Hon inledde karriären väldigt lovande som unghäst hos Claes Sjöström och har därefter flyttats till Per Linderoth. Nu blir det alltså Henrik Svensson som får chansen att träna det speediga stoet.
Madewithlove har vunnit åtta lopp på 41 starter och tjänat 862 109 kronor.
ANDELAR – ta rygg på Travnets lagkaptenerSamma flytt gör även femåriga Warhol gjorde ett fint som lopp tvåa i tisdags på Östersund. Henrik som kört Raja Mirchi-sonen vid ett tillfälle får här in ett spännande tillskott i stallet som kommer med meriter från V75.
Warhol har vunnit sex lopp i karriären på 29 starter och sprungit in 490 200 kronor.
Ägare till bägge hästarna är Rautio&Pääjärvi Fastighetsförvaltning AB.