
Genrefoto: Anthony Dibon, Bildbyrån
Nytt lopp i Frankrike - ska köras med försök och final
Försök- och finallopp körs av tradition praktiskt taget aldrig i Frankrike, men till sommaren blir det ändring på det. Hippodromen i Vichy annonserar ett nyinstiftat lopp.
Det är franska Paris-Turf som berättar att ledningen för travbanan i Vichy, i centrala Frankrike, ämnar att köra ett nyinstiftat lopp under sin högsäsong i juli månad. Loppet är tänkt att köras med försök och final under samma meeting, något som av tradition är ovanligt för fransk travsport.
Ska avgöras genom försök och final
Den exakta utformningen och aktuella prissummor i loppet är ännu inte definierade, men uppgifter till Paris-Turf menar att varje försök ska innehålla tolv hästar ur vilka de sex främsta avancerar till final. Loppet ska köras över en engelsk mil på Vichys 1300-metersbana och ska vara öppet för sexåringar och äldre i skiktet strax under eliten.Missa inte
med unika tips
Frankrike travVichy travbana
Senaste nytt
Toppstoet struken – efter turbulens på flyget
Igår kl 11:21Kolgjini: "Så hårt tänker jag inte fira midsommar"
Igår kl 07:11Redén om sin nya stjärna – "går framåt hela tiden"
Igår kl 07:00Magasinet: "Vi sitter på ett givet drag"
kl 22.50, 17 juni 2025Stark vecka för Djuse – närmar sig Jepson
kl 10.57, 17 juni 2025Nästa artikel