Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Nyårsafton: V4-tips till Eskilstuna

Omgången: Gott Nytt År alla travvänner och väl mött på andra sidan champagneskålar och fyrverkerier. Först ska dock en V4 avklaras på Eskilstuna och den ser faktiskt lite småintressant ut. Jag tror inte att utdelningen kommer skjuta i höjden och spelar två olika flerkuponger samt löser dubbelspelet med en enkelrad.

Spiken: 10 Kosmic R.L.K (V4-2)

Chansspiken: 9 Alfas Dimitri (V4-3) 

V4-förslaget ( x 5 ) V4-1: 1,4,5 (res 3-8) V4-2: 10 Kosmic R.L.K. (res 5-1) V4-3: 6,9,10,11 (res 1-5) V4-4: 2,5,6,7,9,11 (res 12-13) 3 x 1 x 4 x 6 = 72 rader = 720 kronor

V4-förslaget ( x 10 ) V4-1: 1,4,5 (res 3-8) V4-2: 10 Kosmic R.L.K. (res 5-1) V4-3: 9 Alfas Dimitri (res 10-6) V4-4: 2,5,6,7,9,11 (res 12-13) 3 x 1 x 1 x 6 = 18 rader = 360 kronor

Dubbelförslaget 10 - 9 x 1000 = 1000 kronor

 

V4-1 RANKING A: 1 B: 4-5-3-8-2-12-11 C: 9-10-6-7

Spetsanalys: Många startsnabba här och mycket av loppet avgörs i starten. Åsanna Hornline vill till spets men kanske inte kan svara ut Harris Street Hall. Denne gör första starten sedan i slutet av september och det mesta talar för att Jorma släpper. Då kan vägen ligga öppen för Greby Anna eller till och med Treviere? Tillman, Wallin eller Eriksson – frågan är vem? Körning att vänta.

Loppanalys: Sprinterlopp där ett par ston känns hetast men flera startsnabba på framspår borgar för att detta kan gå undan. Sett till förutsättningarna går ändå förstarösten till 1 Åsanna Hornline som senast gjorde comeback på Åby efter en månads tävlingsuppehåll. Hon gjorde en fullt godkänd insats från tredje inner i ett bra lunchlopp och bör vara mogen att segerstrida i detta gäng. Lyckas hon hålla ut de övriga är mycket vunnet och därifrån blir hon inte lätt att plocka Ställer mig dock lite tveksam till om hon verkligen kan svara ut ett par av konkurrenterna vilket gör att jag garderar.

Även 4 Greby Anna gjorde comeback senast och föll med flaggan i topp från ledningen. Med loppet i kroppen är hon mogen att segerstrida den här gången och skulle hon lyckas fronta i ett tidigt skede av loppet är det istället hon som sitter i förarsätet.

5 Treviere känns som den naturliga tredjehästen bakom A-duon även om hon inte visade något extra senast. Både startspår och motstånd är lämpligar nu och Håkan Erikssons travare är inte helt borta ur matchen.

3 Harris Street Hall återkommer efter paus och bör få en bra resa från bricka tre. Tveksam form och ingen riktigt vinnartyp är dock två faktorer som lämnar henne utanför mitt system.

V4-2 RANKING A: 10 B: 5-1-6-4-9-7-2 C: 3-8-11-12

Spetsanalys: Rally Arne kan öppna bra men utmanas av Evita Zon som får ses spetsfavorit. Loppanalys: Lopp över medeldistans med låg klass och fältets bästa häst är 10 Kosmik R.L.K. Valacken har radat upp starka prestationer och har ofta fått göra det den tunga vägen. Magdalena Ulriksson-Siminskis travare står fint inne på pengarna och jag tror att ekipaget kliver runt det här gänget trots bakspår. Det kan krävas ett tidigt avancemang till dödens men därifrån har jag svårt att se fyraåringen lägga detta. Spik!

5 Evita Zon är loppets bästa spetskandidat och kommer säkert hålla nosen först en stor del av loppet. Jag har dock ingen feeling för att stoet ska vinna detta men platserna bakom min spik är hon stor aspirant på.

1 Rally Arne har galopperat bort sig i två raka nu men stod för stabila insatser innan det. Nu gör han debut bakom bilen och tränaren tror att inerspåret kan bli en fälla.

 

V4-3 RANKING A: 9 B: 10-6-11-1-5-2-7 C: 8-12-3

Spetsanalys: Lovelorn får ännu lättare resa till fronten nu när Pearsall Amount är struken.

Loppanalys: Lång distans med en given spetsfavorit som också får spelarnas förtroende i form av 6 Lovelorn. Valacken har verkligen hittat stilen under hösten och fem segrar har bokförts på kontot denna sida om halvåret. Fyra av dessa har tagits från spets och ett liknande scenario är inte otänkbart. Nioåringen har tidigare visat att han pallar distansen men får finna sig i att rankas ner då både min etta och tvåa är intressantare om loppet blir kört som jag tror.

Min vinnare är istället 9 Alfas Dimitri som är en undantagshäst de gånger han håller ordning på benen. Senast travade han inte alls bra och galoppen kom som ett brev på posten. Enligt Jarno Koskela känns hans adept bättre nu och felfri ser jag inte i fältet som står emot hans enorma styrka. Distansen är ett klart plus jämfört med senast och att han står hårt inne på pengarna kan man faktiskt ignorera fullständigt då han troligen felat bort det dubbla. Kommer man bara fram i dödens plockar han åtminstone ner ledaren men tröttheten kan såklart komma till slut och då brukar Love You-sonen ha nära till felsteget.

10 Goa Life kan vara den som får loppet kört i halsen. Stoet visade fin form vid seger från ledningen men måste nu anfalla från kön vilket hästen egentligen trivs bäst med. Med minsta klaff på vägen blir hon segerfarlig.

Bara dessa tre på kupongen känns inte heller helt säkert jag chansar även med skrällen 11 Helium som kan speeda med rätt resa.

 

V4-4 RANKING A: 7-11-6 B: 9-5-2-12-13-15-14-8 C: 3-10-1-4

Spetsanalys: Fem hästar på främre volten och i brist på annat känns Mimmis Hello Kitty som en tänkbar spetskandidat.

Loppanalys: Stolopp med 30 000 kronor till vinnaren som kan vara 7 Doremi. Fyraåringen kunde inte rå på Desdemona Boko senast efter ett lopp i andra utvändigt men insatsen som trea var det inga som helst fel på. Thai Tanic-dottern har nu varit duktig tre starter i rad och måste ses som ett tidigt segerbud.

11 Fertilize Launcher var duktig senast vid seger från utvändig om ledaren i ett förvisso enklare lopp men det här stoet har tidigare visat att hon tål en del grovjobb själv. Hamnar hon bara vettigt på det från springspår på tillägg slutar hon säkert långt framme.

6 Fast Agnes fick en spårsnål resa senast och hade bäst speed kvar på upploppet. Stoet speedade förbi samtliga över upploppet och gjorde det tämligen enkelt. Detta var Scarlet Knight-dotterns andra seger för året och även motståndet nu inte ser tuffare ut än senast måste hon köras på liknande sätt för att räcka till.

9 My Pokerface var ute i samma lopp som Fast Agnes och knep då tredjeplatsen. Hon spurtade då riktigt bra från tredje inner men luckan kom senast och det var inte helt tom i tanken. Inte helt borta nu.

5 Lady May har suttit fast två gånger i rad och spurtade rappt i starten innan det. Blir farlig igen med rätt resa så pass upp.

2 Real Cash var brunstig senast men var bra som tvåa i starten innan. Passas ihop med Jorma Kontio.

 

Tipsredaktör: Zebastian Hagberg

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;