Travnet
Travnet+

Seger igen för formstarke Roi du Lupin

ANNONS
Breeders Course

Tioårige Roi du Lupin fortsätter att storma fram på de franska ovalerna. På söndagen besegrade han ett starkt motstånd i La Capelle.

Tioåriga Fleuron Perrine-valacken Roi du Lupin gör sin sista säsong på tävlingsbanan, men formen är fortsatt absolut på topp. I söndagens Prix Fromagers de Thiérache på banan i La Capelle grejade han förstapriset på 45 000 euro.

Det är Jean-Paul Marmion som tränar Roi du Lupin och Franck Ouvrie som körde till ledningen efter drygt 500 meter då man fick överta från Zorro Photo.

[caption id="attachment_43629" align="alignright" width="175" caption="Univers de Pan slutade fyra. Foto: ALN"][/caption]

Med Roi du Lupin i front blev han omöjlig att rå på. Hästen gasade undan över upploppet och även om favoritspelade Aladin d’Ecajeul levererade en rykande finish var det för sent för att lura Roi du Lupin på viktorian.

Segertiden visade på 1.11,6a över den engelska milen. Aladin d’Ecajeul, som ändå gav ett fint formbesked, kom i mål tiondelen senare. Zorro Photo höll undan till bronsplatsen före Univers de Pan som avslutade godkänt.

Du kan se slutet av loppet här. 

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel