Bevakningen presenteras av
Ny kusk på Commander Crowe
Commander Crowe får Matthieu Abrivard i sulkyn då han nästa vecka ska genrepa inför årets första stora uppgift: Olympiatravet.
Commander Crowe har hunnit med ett lopp i år. Då blev han diskad för orent trav. Därefter ströks han inför en tilltänkt start på holländska Wolvega den 21 mars. Det på grund av att tränaren Fabrice Souloy inte varit helt tillfreds med stjärnan i jobben.
Nästa vecka är tanken att ”Commandern” ska prova vingarna igen. Det på torsdag den 4 april, också denna gång på Wolvega. Det loppet blir då en generalrepetition inför Olympiatravet, drygt två veckor senare. Ett lopp som fuxen ju som bekant är titelförsvarare i.
Enligt Paris-Turf blir det då Matthieu Abrivard som ska sköta tömmarna bakom Commander Crowe. Abrivard har faktiskt samarbetat med Commander Crowe tidigare; bland annat då man vann montéloppet Prix Reynolds 2010.
Läs även: Commander Crowe struken i Holland
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











