Bevakningen presenteras av
Ny häst klar - Zarenne Fas försvarar titeln i Finlandia-Ajo

Zarenne Fas gör sin nästa start i Finlandia-Ajo. Foto: Martin Langels, ALN
Inbjudningarna till Finlandia-Ajo fylls på i en strid ström. Den åttonde hästen för det finländska storloppet säkrades på torsdagen: Zarenne Fas.
Next Direction stod för en strålande comeback och travade sig rakt in i Finlandia-Ajo sedan han på onsdagen vunnit årsdebuten på 1.10,7. Dagen senare säkrades det åttonde kortet till storloppet som körs på Vermo nästa söndag och förutom 110 000 euro i förstapris också har en Elitlopps-biljett i potten.
Är titelförsvararen i loppet
Det är Jerry Riordan som ger klartecken för start med Zarenne Fas (e. Varenne). Sexåringen är titelförsvarare i loppet, han segrade i fjolårets försenade upplaga som avgjordes på hösten. Zarenne Fas gjorde årsdebut hemma i Halmstad förra helgen, men slutade då oplacerad bakom stallkamraten Aetos Kronos.- Det var ett konstigt lopp helt enkelt. Zarenne Fas trivdes inte i loppet där tempot var upp och ner hela vägen. Nu har han i alla fall ett lopp i kroppen och han kommer att vara bättre i Finlandia-Ajo, säger Jerry Riordan i ett pressutskick.
Klara för Finlandia-Ajo:
Dear Friend Grainfield Aiden Hickothepooh Le Gros Bill Milliondollarryhme Next Direction Ubertino Grif Zarenne FasSkriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











