Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Ny gård för Forssell - inte Bjertorp

Solvallatränaren Anna Forssell flyttar till Västergötland – men inte till Åke Svanstedts Bjertorp som tidigare sagt. Det blir i stället gården Myran.

Tidigare i höstas meddelades det att Solvallatränaren Anna Forssell, som bland annat har Kriterievinnaren Rokkakudo i stallet, skulle ta över delar av Åke Svanstedts boxar på Bjertorp.

Så blir nu inte fallet.

Forssell installerar sig i stället på en annan anläggning i Västergötland, närmare bestämt gården Myran, belägen mellan Skara och Lidköping.

– Jag har trivts bra i Stockholm, men det är klart att jag varit sugen på att ha ett eget ställe. Jag har haft mina unghästar på Myran sedan augusti och nu blev det klart att jag köper den träningsanläggningen, säger Anna Forssell till travronden.se.

För närvarande huserar Ulf Stenströmer och amatörtränaren Eric Martinsson på Myran som i nuläget har 60 boxar. De tränarna kommer nu att lämna anläggningen.

Stenströmer överväger nu i stället att bygga ut den egna gården eller hyra in sig hos någon annan, säger han på journalisten Lennart Perssons blogg.

Forssell kommer ha kvar ett 30-tal hästar på Söderby Gård utanför Stockholm men kommer att byta licens från Solvalla till Axevalla, skriver Axevallas hemsida.

Läs även: Anna Forssell till Bjertorp

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;