Bevakningen presenteras av
Norske Derbyfavoriten kan tvingas till operation
Allt stod inte rätt till med den norska Derbyfavoriten Viking Frecel i söndags. Hästen har dragit på sig en skada som kan tvinga stjärnan till operation.
Med femton segrar på sjutton starter kom Viking Frecel till Norskt Travderby i söndags som given favorit. Men från ledningen var hästen maktlös att svara Juliano Rags som vann med Viking Frecel slutade först på åttondeplats.
Efter loppet misstänkte tränaren Jan Kristian Waaler att något var fel på fyraåringen och det har nu också bekräftats att Viking Frecel dragit på sig en skada.
– Viking Frecel markerade tydligt hälta efter loppet. Han har åsamkat sig en skada i det vänstra framknäet. Hur allvarlig skadan är och om han kanske måste opereras är ännu inte klart. Vi får avgöra det inom de närmaste dagarna men jag hoppas självklart att han kan fortsätta tävla, säger Waaler till tgn.no i dag.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












