Bevakningen presenteras av
Niofaldig miljonär från Frankrike till Norge

Ble du Gers vid seger i Prijs der Giganten i höstas. Foto: Gerard Forni, Scoop Dyga
ANNONS: Köp biljetter till
Norske stortränaren Frode Hamre har gjort ett spännande nyförvärv från Frankrike. Det är från Jean-Michel Bazires stall som den niofaldige miljonären Ble du Gers kommer. Siktet ställs mot Harper Hanovers lopp.
En mycket välmeriterad fransman kommer vi att få skåda på skandinavisk mark fram-över. Det är Trav og Galopp-Nytt som berättar att den nioårige valacken Ble du Gers ankommit Frode Hamres träning. Hästen har tidigare funnits hosJean-Michel Bazire.
Siktas mot Harper Hanovers
De första målen för Ble du Gers blir Harper Hanovers lopp under Elitlopps-helgen och sedan en start under Oslo Grand Prix-helgen två veckor senare.Ble du Gers har vunnit 20 av sina 69 starter och tjänat cirka 9 miljoner kronor. Hästen vann i höstas Prijs der Giganten i Nederländerna och bland meriterna märks också segrar i Grand National du Trot-finalen och Prix Jean Riaud förra våren där han besegrade stallkompisen Cleangame.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











