Bevakningen presenteras av
Nahar och Voltigeur de Myrt till Elitloppet
Det blir Elitloppet igen för Nahar och Voltigeur de Myrt kommer till Solvalla. Två nya namn är klara för travfesten.
Under tisdagseftermiddagen var det dags för Solvalla att presentera två nya namn till Elitloppet. Det är Nahar och franske Voltigeur de Myrt som fått två av de sexton åtråvärda biljetterna.
Nahar vann Elitloppet för två år sedan och fanns med i loppet även i fjol men galopperade då bort sig i försöket. Vid söndagens seger i Guldbjörken där tioåringen bland annat spurtade ned Panne de Moteur visade han att Elitlopps-formen sitter där och är nu alltså klar för loppet för tredje året i rad.
[caption id="attachment_41835" align="alignright" width="175" caption="PdA-tvåan Voltigeur de Myrt är klar för ett nytt storlopp. Foto: ALN"]
[/caption]
– Jag är jätteglad över att bli inbjuden och jag känner att jag kan vinna loppet om han har en bra dag, säger Robert Bergh till elitloppet.se.
Voltigeur de Myrt har varit en succéhäst i år och den tidigare unghäststjärnan tog en sensationell andraplats i Prix d’Amérique i vintras. I sina två senaste starter har han tjusat den skandinaviska publiken och stått för mycket starka prestationer som trea i både Olympiatravet och Copenhagen Cup.
Sexåringen, som tränas av Roberto Donati, blir tillsammans med titelförsvararen Timoko och Aladin d’Ecajeul den tredje franska representanten att bli klar för årets Elitloppet.
– Redan när Voltigeur de Myrt blev sensationell tvåa i Prix d’Amérique hade vi förhoppningar om att han skulle kunna bli en häst för Elitloppet, säger Markus Myron till elitloppet.se.
Därmed är tio av de sexton hästarna i Elitloppet klara. Ytterligare en inbjudan har getts till Nuncio, men där avvaktar tränaren Stefan Melander med besked efter nästa onsdags planerade start på Solvalla.
Två platser är vigda åt lördagens vinnare av Algot Scotts Minne på Åby samt Prins Daniels lopp som körs på Gävletravet den 23 maj.
Klara för Elitloppet är:
Aladin d’Ecajeul B.B.S. Sugarlight Digital Ink Maven Nahar On Track Piraten Support Justice Timoko Voltigeur de Myrt Wind of the North
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av













