Travnet
Travnet+
Westholm Mottier

Mottiers trippelattack: "Det är fantastiskt"

Vincennes har stängt portarna för vintern 2025/2026 – och det var en välbekant gestalt som stod i centrum när ridån gick ner, rapporterar Paris Turf.. Mathieu Mottier avslutade säsongen på absolut toppnivå och befäste sin position som en av Frankrikes hetaste travprofiler.

Den 30-årige profilen summerade vintern med 71 segrar som kusk och montejockey, samma starka notering som föregående år. Bland annat som catchdriver åt Jörhen Westholm. Dessutom blev det 39 tränarsegrar, elva fler än förra vintern, samt flera fullträffar i de största loppen.

Bland höjdpunkterna fanns Grupp 1-segrarna med:

  • Maestro Vrie (Prix d’Ourasi)

  • Je M’Envole (Prix Henri Desmontils)

  • Kobayashi (Prix des Centaures)

Efter triumfen i Prix des Centaures sammanfattade Mottier känslorna i Paris-Turf:

– Förra vintern var redan magnifik, och vi lyckades göra lika bra ifrån oss i år. Det är fantastiskt!

Facit i jockeyligan blev 31 segrar på 138 starter och drygt 1,39 miljoner euro inkört – klart bäst under meetinget.

I den totala kuskligan var det däremot Éric Raffin som drog det längsta strået. Raffin vann med 61 segrar på 354 starter och drygt 2,6 miljoner euro inkört.

Mottier slutade trea i kuskstatistiken med 40 vinster på 303 starter.

Tvåa i tränarligan

Som tränare tog Mottier ett tydligt steg framåt under vintern. 39 segrar räckte till en andraplats i tränarligan.

Där var det Nicolas Bazire som toppade med 54 segrar.

Nästa artikel