Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Miljonären död efter olycka i hagen

Miljonären död efter olycka i hagen

Illuminati skadades i hagen. Foto: Hanold, ALN

Illuminati var med i Silverdivisionen så sent som i lördags. Nu är hästen död efter att ha skadats svårt i hagen.

Femårige Illuminati var en ofta sedd häst på rikstoton och startade i Silverdivisionen på hemmabanan Jägersro så sent som i lördags. Men bara några dagar senare är hästen död. Valacken skadade sig i sin hage så svårt, att ingen hjälp fanns att få.

  • Jag fick beskedet under tisdagskvällen av hästens ägare. Illuminati hade skadat sig i hagen. Tydligen hade de varit i kontakt med tre olika veterinärer som alla sa att det inte fanns något att göra, säger hästens tidigare skötare Jonas Oscarsson till Trav365.

Illuminati, som tävlade hela sin karriär i regi Joakim Lövgren, vann 9 av sina 39 starter i livet och tjänade cirka 1,1 miljoner kronor.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;