Micke Nybrink ligger risigt till

Publicerad kl 10.03, 01 april 2016
av Björn Hammarström
UPPSALA: ST:s styrelse vill införa en så kallad ”uppförandekod med konsekvenser” för de som smutskastar sporten samt talar illa om administrationen i vad ST kallar ”bred media”.
Detta skall gälla licensierade aktiva samt även de som finns i utanför dessa. Om jag förstår det hela rätt så kan exempelvis Micke Nybrink få efter införandet av uppförandekoden någon form av bestraffning när han kritiserar någon aktiv i Kanal 75:s sändningar i TV4-gruppens kanaler.
Samma uppförandekod kommer säkerligen även att gälla exempelvis ST:s generalsekreterare Johan Lindberg samt ST:s sportchef Petter Johansson som bötfällde ett gäng körsvenner i vintras utan reglementsstöd för att ej kört i så kallad ”Hockeytröja”.
Det märktes på ST för två veckor sedan när ASVT avhöll sitt 75-årsjubileum att det var kraftigt störda över den kritik de har fått på slutet av många aktiva. Uppenbart är ”uppförandekod med bestraffning” ST:s svar på den kritiken.
Detta känns en smula knepigt vill jag påstå och jag tror inte att detta är rätt väg att gå. Jag tror mer på öppenhet, transparens, redovisning av kostnader i siffror är en bättre väg för att få med sig de aktiva inför framtiden.
Första kvartalet är avklarat. Hur har det gått för de svenska tränarna under januari, februari och mars. En del har varit ”flitigare” och tävlat mer än sina kollegor. Det avspeglas i nedanstående listor.
Första tränarlistan är även utlandsstarterna inkluderade. Siffrorna är i milj kr.
- Robert Bergh, 6,72
- Lutfi Kolgjini, 4,70
- Peter Untersteiner, 4,46
- Daniel Redén, 3,55
- Stig H Johansson, 2,74
- Stefan P Pettersson, 2,45
- Tomas Malmqvist, 2,37
- Svante Båth, 2,01
- Stefan Melander, 1,87
- Roger Walmann, 1,87
- Peter Untersteiner 4,28
- Robert Bergh, 3,51
- Stig H Johansson, 2,71
- Daniel Redén, 2,22
- Stefan Melander, 1,87
- Roger Walmann, 1,87
- Lutfi Kolgjini, 1,60
- Conrad Lugauer, 1,42
- Reijo Liljendahl, 1,40
- Timo Nurmos, 1,35
Ha det gott!
Björn