Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Mantorp: Lennartsson tillbaka i segersulkyn

Fame Boko och Per Lennartsson. Foto: Magnus Strömsten, ALN

Fame Boko och Per Lennartsson. Foto: Magnus Strömsten, ALN

ANNONS. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Wunderino - bild

Efter att tidigare i vinter ha opererats för cancer, gjorde Per Lennartsson i helgen comeback i sulkyn. Fullträffen lät inte vänta på sig särskilt länge – på Mantorp visade han upp Fame Boko i helfint skick.

Det var för fem veckor sedan som Per Lennartsson opererades för prostatacancer, ett ingrepp som har fallit väl ut. I helgen gjorde så Eskilstuna-tränaren en mjukstart i sulkyn igen, med en uppsittning på hemmabanan i fredags och en vid söndagens tävlingar på Mantorp. Och längre än så dröjde det inte före Lennartsson var tillbaka i vinnarcirkeln.

Det åttaåriga stoet Fame Boko presenterades i förträffligt skick. Duon tvingades syna dödens på den ledande Peder Mykla, men tog den uppgiften med ro. När upploppet nalkades hade man kopplat ett säkert segergrepp och bakifrån kom inget som skrämde. Segern togs på 1.14,5a/2140 i detta som var en av karriärens sista starter för Fame Boko – till våren är tanken att hon ska betäckas med Campo Bahia.

Revansch för Devs Dragon

Fredrik Persson-tränade Devs Dragon galopperade bort en sannolik seger i Klass 1-finalen senast, men kunde ta en kvick revansch. Med Carl Johan Jepson i vagnen gjordes hästen till klar favorit, vilket var högst befogat. Devs Dragon tog sig snabbt fram i spåren genom sista kurvan och då ledande Djorkaeff Sisu slog på en galopp, var saken definitivt klar. Överlägset med krafter kvar på 1.15,1a/2140.

Samme Jepson ordnade kort senare också en kuskdubbel. Det sedan han lotsat in Magnus Dahléns My Liberty i efterföljande lopp. Efter att ha styrt på först i tredjespår 800 kvar var det femåriga stoet starkast till slut.

Dubbelseger för Dahlén

…Dubbel blev det även för Magnus Dahlén sedan William Ekberg rattat Veiled till segern. Det efter att ha klivit fram till dödens efter 800 körda och fångat in ledande C.R. Nobless precis på linjen. Greger Fajersson satte dit Ursus G.K. som kom loss från tredje invändigt och spurtade förbi favoriten Eye in the Sky kort före mål. Jesper Rydberg ordnade en skräll med Ulf Stenströmers Yukon Bay som avslutade vasst via fjärdespår i sista sväng – och vann knappt men säkert. Fredrik Wallin har en fin sort i Bicc’s Avalon som för Rikard N Skoglund vann, trots sista varvet ute i tredjespår.

...Snabbloppet avslutade eftermiddagen och fick se Mulligan hålla undan med knapp marginal efter att ha kört sig till spets med varvet kvar. För Thomas Uhrbergs dubbelmiljonärskan kan det ha varit karriärens sista start. Avelsboxen och ett möte med Campo Bahia väntar.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

CASINO

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;