Bevakningen presenteras av
Måndag: V64-tips till Mantorp
Omgången: Mantorp gillas alltid, den här måndagen inget undantag. Jackpot kryddar omgången, och det ser spelmässigt intressant ut och sportsligt håller det också bra nivå. Väderrapporten lovar drygt 20 grader varmt och sol, så vi kan se fram emot en fin tävlingskväll som erbjuder bra förhållanden.
Bästa spiken: 11 Carelin (V64-5)
Bästa låset: 1 Pericle Bi (V64-4) & 10 Reina la Caballo (V64-4)
Dom troliga: 5 Pay Attention (V64-1) 7 Search Launcher (V64-2)
Skrällarna: 8 Maxi Broline (V64-3) 4 Olivia Frontline (V64-6)
V64-förslag: V64-1: 1,5,10 (6-8 ) V64-2: 1,2,5,6,7,9,10 (8-4) V64-3: 1,2,3,8,9,10 (6-5) V64-4: 1,10 (4-15) V64-5: 11 Carelin (4-12) V64-6: 1,2,3,4,5,7,15 (14-8 ) 3 x 7 x 6 x 2 x 1 x 7 = 1764 kronor. (Enbart spel för 6 rätt)
Dubbeltipset:
Spelförslag 1: DD-1: 10 Carelin DD-2: 2 Brenna Boko, 15 Latitude Broline 2 rader x 400 kronor.
Spelförslag 2: DD-1: 10 Carelin DD-2: 4 Olivia Frontline, 7 Pelican Flyer 2 rader x 100 kronor.
V64-intervjuen: 10 Reina la Caballo (V64-4)
- Det ser intressant ut för hans del den här gången, och jag är rätt optimistisk. Han har jobbat bra inför den här starten och känns lika bra som inför senast. Senast gjorde han bort sig med galopp och jag kände redan första biten att han inte kändes bra, men jag både tror och hoppas det var banan som inte passade honom. Det var rätt många som inte var nöjd med banan i Årjäng senast. Jag hoppas hitta ut i andraspår per omgående med honom den här gången, han har sedan varit ute i tuffare gäng än detta och hästen gör det bra varje gång. Idag kommer han få tävla med aluminiumskor runt om, men det ska inte vara loppavgörande och han har gjort bra lopp med skor tidigare. Han brukar sedan tävla med helstängt huvudlag, men jag lurar lite på halvstängt den här gången då jag tror att han kommer ta i bättre hela vägen med det. Sammanfattningsvis, hittar jag bara ut i andraspår relativt tidigt med honom är jag optimistisk då jag håller honom högt, säger Lars-Åke Söderholm.
V64-1:
Ranking: A: 5-1-10. B: 6-8-7. C: 4-2-9.
Spetsanalysen: 1 Eros Tooma kan öppna snabbt och bör inte ha några problem med att försvara sitt innerspår. Det finns flera startsnabba utvändigt, men Eros Tooma är kvick och blir svår att ta en längd på.
Loppanalysen: 1 Eros Tooma är kvick den första biten och ska med dessa förutsättningar ses med bra chans på ledningen, jag är helt inne på att han blir svår att ta en längd på från start. Väl i ledningen ska han räknas tidigt, han visade fortsatt fin form via starkt upplopp senast och gör det bra mest varje gång. För tre starter sedan vann han mycket lätt från ledningen, och det var bra intryck på honom den gången. Leder länge.
Jag väljer dock att ge tipset till bästa hästen, nämligen 5 Pay Attention. Det var ett tag sedan Roger Walmanns sto fungerade fullt ut, och vissa frågetecken för hennes form finns därför. Löper hon dock bara upp till sitt kunnande är jag övertygad om att hon ses med bra möjligheter i det här sällskapet, även från utvändigt ledaren. Hon är hård och tuff den här.
Jag låser sedan igen loppet med 10 Fighter Gull, precis som hela stall Peter Untersteiner håller han mycket fin form för dagen och senast vid seger var han duktig efter tufft tempo hela vägen. Han kommer flyga lågt till slut.
6 Pinot Ribb var duktig vid turlig seger i Örebro från ledningen senast, och 8 Verrazano Field är kapabel och får Adielsson upp i jollen. Bägge dessa två bör dock under normala omständigheter få svårt att rubba min trio, som känns starkt i den inledande V64-avdelningen. Pay Attention vinner normalt, om denne inte presterar på topp är det vettig chans att Eros Tooma rinner undan eller att Fighter Gull är starkast i spurten.
V64-2:
Ranking: A: 7. B: 6-9-1-2-5-10. C: 8-4.
Spetsanalysen: 6 Angel of Postman är startsnabb och bör tidigt placeras i ledningen.
Loppanalysen: Favoriten 6 Angel of Postman ska ses med bra chans på tidig ledning då han kan öppna bra från start, väl i ledningen duger han normalt gott i ett gäng som detta och han är given på kupongen. Han har inte fått till det i de två senaste starterna, men är normalt stabil på benen och för tre starter sedan, vid sitt senaste framträdande på svensk mark, vann han lätt i bra stil.
Tipset i loppet ger jag dock till 7 Search Launcher och hade han haft bättre utgångsläge hade jag spikat honom, nu är förutsättningarna något chansartade och garderingen därför given. Untersteiners hingst är annars betydligt bättre än raden, såg helfin ut som fastlåst med krafter kvar senast, och vid minsta klaff under vägen är jag helt inne på att han vinner det här loppet. Han är värd en fullträff, och räds inte motståndet.
Jag känner mycket för Search Launcher och med tanke på hur han ser ut för dagen måste han sitta där när som helst, men utgångsläget kan innebära vingelrisk då han inte är någon raket den första biten och jag garderar därför vidare. 9 Lineup du Jape och 1 Åtting Hornline ska räknas tidigt. Lineup du Jape orkade inte i tufft gäng senast, men har varit mycket bra i tre raka segrar innan det och duger gott här. Åtting Hornline höll bra som trea senast och var duktig som tvåa gången innan det, han håller fin form för dagen och är garanterad en bra resa härifrån. Duger bra.
Streck också för 2 No Big Deal, 5 Peter´s Lucky Day och 10 Here to Rock F. No Big Deal har inte visat något extra hos Svanstedt, men får Kontio upp i vagnen den här gången och kan tända till på det. Peter´s Lucky Day kan avsluta visslande med rätt lopp och Here to Rock F. är van tuffa sällskap och ställs mot något beskedligare kamrater den här gången. Inte golvad.
V64-3:
Ranking: A: 10-1. B: 9-8-3-2. C: 6-5-4-7.
Spetsanalysen: 1 Cosa Nostra är given spetsfavorit med dessa förutsättningar.
Loppanalysen: 10 Scoot to Score ska normalt vara huvudet högre än sina konkurrenter i det här loppet, det här loppet är ett led i matchningen mot Derbyt och visst är det bra chans att han redan nu kliver runt sina konkurrenter till seger då han är van tuffare konkurrens. Men, han återkommer trots allt efter uppehåll och dubbla tillägg är knappast optimalt. Given tipsetta i loppet, men också given gardering på jobbiga förutsättningar samt uppehåll.
1 Cosa Nostra är inte helt enkel och måste i första hand fungera, fungerar han dock fullt ut blir han inte lätt att plocka 40 meter tillägg på och han är dessutom kvick i benen och spetsfavorit på läget. Intressant.
Cosa Nostra är dock inget att lita på och här har Kolgjini något att jobba med, och då Scoot to Score blir alldeles för tuff favorit väljer jag att gardera vidare. 9 Diggers Elias och framför allt 8 Maxi Broline är två skrällar som inte ska nonchaleras.
Streck också för 2 Ocean Dream D.E. och 3 Checkpoint som bägge kommer från tveksamma uppgifter, men som kan skrälla om favoriten kommer bort.
V64-4:
Ranking: A: 10-1. B: 4-15-14-3-2-11. C: 7-5-12-8-9-13.
Spetsanalysen: 1 Pericle Bi med Carl-Erik Lindblom är spetsfavorit i loppet, taktiken är given och "Calle" är vass från start med voltstart. Ekipaget blir svåra att ta en längd på.
Loppanalysen: 10 Reina la Caballo är en häst jag jagat en längre tid och förutsättningarna för honom den här gången är passande, utgångsläget blev visserligen något chansartat men löser det sig bara någorlunda för honom under vägen är jag helt inne på att han vinner loppet. Han har gått bra i tuffa sällskap en längre tid och haft en del stolpe ut, motståndet den här gången är billigare än på mycket länge. Han var sämre senast i Årjäng, men trivdes inte på banan den gången och vi kan räkna med en betydligt bättre insats idag. Löser det sig bara för honom någorlunda under vägen, vinner han loppet då det bör vara dags för honom nu.
Jag väljer dock att dubbla lappen med spetsfavoriten 1 Pericle Bi som var mycket fin vid seger för tre starter sedan då han gick i ledningen. Han fick i ledningen, den gången, en helt annan aktion som flöt betydligt bättre för honom och i ledningen kan han bli tuff att knäcka.
14 Gidde T.H. är en högkapabel kille i grund och botten som gör comeback, men det har varit strul med honom en längre tid och även om han svarade för ett bra kvallopp och såg fin ut den gången skulle jag bli överraskad om han redan nu rundar till seger.
V64-5:
Ranking: A: 11. B: 4-12-7-1-10-9. C: 3-4-2.
Spetsanalysen: 1 Rufoli Lung kan öppna kvickt, men löper som bäst i ryggar och lär knappast köras i ledningen. Ludde brukar vara offensiv och lär så vara bakom 4 Dollar Boko, som i ett tidigt skede av loppet bör få överta taktpinnen.
Loppanalysen: 11 Carelin är en modell jag gillar skarpt, den här treåringen är det svårt att inte tycka om och jag tycker det är kvällens bästa vinstchans, och kvällens bästa singelstreck. Han ställs den här gången mot lämpliga konkurrenter och bakspår bekommer honom inte då han ändå inte kan vara med och köra något från start ändå. Sköter han sig levererar han alltid starka slutrundor, så lär vara fallet även den här gången och sedan blir jag överraskad om någon lyckas stå emot honom. Jag tycker att han på det han visat hittills, är huvudet och ett par snäpp, bättre än sina konkurrenter.
Letar man motbud till Carelin kan spetsfavoriten 4 Dollar Boko vara ett sådant, denne har inte fått till det fullt ut i de senaste starterna men är kapabel i grunden och lyckas Kolgjini tidigt sända honom till ledningen kan han mycket väl spåra länge.
V64-6:
Ranking: A: 2-15-7. B: 5-1-3-4-14-8-13. C: 9-12-6-10-11.
Spetsanalysen: 7 Pelican Flyer kan öppna snabbt och ses med bra chans på tidig ledning från sitt springspår.
Loppanalysen: Ett ganska öppet lopp avslutar V64-omgången, jag hoppas mig komma undan med sju streck av 15 ekipage. Tipset i loppet ger jag till 2 Brenna Boko som står lite på tur för seger, den här gången får hon Jorma Kontio upp i vagnen och från fint utgångsläge mot lämpligt motstånd måste hon räknas tidigt. 15 Latitude Broline står med jobbiga förutsättningar då tillägg och många hästar att runda knappast är optimalt, stoet är dock van tuffare motstånd än detta och är betydligt bättre än vad resultatraden visar. 7 Pelican Flyer travade inte som bäst till slut senast, men vann ändå lätt från ledningen och kan mycket väl göra det igen. Pelican Flyer kan öppna snabbt från start, och är spetsfavorit från sitt springspår.
Dessa tre utgör min A-grupp i loppet, den känns bra och stark men loppet ändå öppet och lurigt och jag garderar vidare. 1 Qvintette ska tävla barfota runt om den här gången och är garanterad en fin resa härifrån, hon ska räknas tidigt. 3 Fruitcake var inte som bäst senast, men har löpt jämnt och bra i starterna innan det och är vass med rätt smyglopp. 5 Thula Sana har varit ifrån ett tag efter senast och lär inte vara på topp, men stoet är faktiskt rejäl i grund och botten och kan duga till seger ändå. Jätteskrällen i loppet, som jag även skrällspelar med på DD-liret, är 4 Olivia Fronline som är betydligt bättre än vad hon fått visa i de senaste starterna. Felfri duger Olivia Fronline gott i det här gänget.
14 Örbäckens Cruella gör det bra varje gång och blir tufft betrodd, men jag väljer att stå över. 20 meter tillägg är knappast optimalt, och dessutom risk att hon får dra fram Latitude Broline under slutrundan och då bör hon få svårt att svara denne.
Tipsredaktör: Christoffer Wickman
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
CASINO

















