Bevakningen presenteras av
Manchego slog Delicious världsrekord

Manchego blev världens snabbaste sto över en tusenmetersbana. Foto: ALN
Nancy Johansson-tränade Manchego var förkrossande överlägsen när hon vann The Dayton Trotting Derby – och samtidigt slog Delicious världsrekord över tusen-metersbana.
Fyraåriga stoet Manchego, i träning hos Nancy Johansson, skrev historia när hon i fredagens The Dayton Trotting Derby på Ohio-banan Dayton Raceway segrade på supertiden 1.08,5a/1609 meter. Segertiden är med en tiondel en förbättring av det världsrekord för ston över tusenmetersbana som Delicious satte i Bollnäs 2015 och som tangerats av Mission Brief och Emoticon Hanover.
Det var en ruskigt fin insats som Manchego bjussade på. Med Dexter Dunn i sulkyn stack hon till ledningen och öppnade upp i rekordfart direkt; halva distansen var avverkad på strax över 1.07. Genom sista sväng försvann stoet bara ifrån konkurrenterna för att vinna med många längder till godo. Förstapriset i loppet var 85 500 dollar.
Här kan du se slutet av loppet:
Wow! 2018 Hambo Oaks Champ Manchego, from the powerful @Johanssonstable, sets a World Record for a 4yr old mare, in the Dayton Trotting Derby on the engine in 150.1. With the ear plugs still in. Here she is in high gear. #Awesome💪 pic.twitter.com/SiTd8RNCIl
— Robert Nicoletti (@RobertRob23) 28 september 2019
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











