
Foto: ALN
Malmrot med ny inbjudan – exotiskt inslag till Elitloppet

Publicerad kl 18.52, 22 mars 2025
av Redaktionen Travnet
Ikväll bjöd Elitloppsgeneral Anders Malmrot in häst nummer fyra till Elitloppet. Valet föll på australiensiska The Locomotive som är en spännande långväga gäst. Den femåriga hingsten vann nio av de tolv starterna han gjorde under fjolåret och efter årets fyra starter är nu siktet inställt på Sverige.
Ikväll bjöds den fjärde hästen in till årets Elitlopp. Med 64 dagar kvar till det stora slaget valde Anders Malmrot att bjuda in Australiensiska The Locomotive som tränas av Brad Hewitt. Hästen som imponerat "down under" blir ett spännande inslag i årets lopp.
– The Locomotive är en väldigt snabb häst och jag tycker att han har visat att han är bäst i Australien just nu. Det blir mycket intressant att se vad han kan uträtta i Elitloppet, säger Anders Malmrot i ett pressmeddelande.
Hästens tränare Brad Hewitt är förväntansfull inför långresan till Sverige och Solvalla.
– Vi är övertygade om att han är rätt typ av häst för han har den klass och snabbhet som krävs för ett lopp som Elitloppet, och vi blev verkligen tända på idén efter ett långt samtal med Björn Goop förra månaden, säger tränare Brad Hewitt.
Hästen ses som en riktig joker och finns inte med på oddslistan med fasta odds som slutsegrare i Elitloppet. Men om ekipaget skulle vinna får det ses som en riktig storskräll.
Sedan tidigare är tre hästar inbjudna till Elitloppet och dessa är Go on Boy, Logan Park och Borups Victory.