Halva startfältet till Elitloppet är tillsatt. Det sedan förra årets bronsmedaljör Makethemark på torsdagen tilldelades den åttonde platsen i loppet.
Med till helgen tre veckor kvar till Elitloppet har nu halva startfältet spikats. På torsdagen kunde Solvalla bekräfta att tränaren Petri Salmela tackat ja till inbjudan. Makethemark som var trea i förra årets final, återvänder till loppet.
Rapporterna är goda
Makethemark har gjort två starter i år. Han inledde med seger i Kentucky Fibbers lopp men slutade senast i det slagna fältet i Rommes deltävling till Paralympiatravet. Rapporterna från stallet är dock goda varför hästen nu siktas mot Solvallas stora slag. Bland Makethemarks meriter märks också seger i S:t Michel-Ajo och silver i Åby Stora Pris i fjol, samt segern i Jubileumspokalen som femåring.- Han är en riktig hårding som tål alla typer av lopp. Förra året visade han att han hade växt in i världseliten och i år såg han ju strålande ut i årsdebuten. Jag tror att Makethemark kommer att vara minst lika bra i årets Elitloppet som han var i fjol, säger Solvallas sportchef Anders Malmrot på elitloppet.se.
Klara för Elitloppet:
Attraversiamo (Sverige) Chief Orlando (Finland) Elian Web (Finland) Looking Superb (Norge) Makethemark (Sverige) Missle Hil (Sverige) Tae Kwon Deo (Sverige) Vivid Wise As (Italien)- vem vinner elitloppet?

