Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Maharajah återvänder hem till Sverige

Femteplatsen i Prix de Paris blev den bästa för Maharajah. Nu vänder hästen hem mot Sverige igen. Och planerna på Criterium de Vitesse avskrivs.

Förhoppningarna var stora på Maharajah då han anlände till Frankrike för tredje vintersäsongen i rad. Men framgångarna uteblev. Nu reser Stefan Hultmans största stjärna hem till Sverige igen.

Fyra starter blev det på Vincennes. Det med söndagens femteplats i Prix de Paris som den främsta meriten. En insats som tränaren trots allt är nöjd med.

– Jag tycker ”Marre” gjorde ett helt okej lopp i söndags. Jag menar han var bara en dryg längd efter Ready Cash och om han inte hade vinglat till på upploppet ja då hade han förmodligen varit trea och ännu närmare i mål. Efter loppet har jag haft ett långt samtal med Örjan och han tycker att Maharajah kändes fräsch och fin men att han inte hade det där rätta klippet i steget. Han kände tidigt att det inte var det rätta draget i hästen och därför får hästen åka hem, säger Stefan Hultman på travkompaniet.se.

Kretsen kring Maharajah umgicks med planer på att ställa upp i Criterium de Vitesse, det stora sprinterloppet som körs på banan i Cagnes-sur-Mer den 10 mars, men de planerna är således nu avskrivna.

– Vi hade pratat lite om sprinterloppet i Nice nästa helg men efter samtalet med Örjan så står vi över det. Det mesta pekar mot att ”Marre” har tappat formen och då skall han inte starta i Nice.

– Hästen var i bra ordning när han kom ner till Paris och var verkligen jättefin i första loppet, Prix de Belgique. Han såg då kanske finare ut än han någonsin gjort och det är lätt att glömma men han avslutade sista 200 meterna i 07-tempo, så fort har han aldrig sprungit. Sedan var han jättefin i värmingen inför Prix d’Amerique och även i loppet fram tills att bensinen tog slut. Efter det loppet visade blodproven att han hade något skit i kroppen som satte ner honom, säger Hultman och fortsätter:

– Tyvärr strulade det under det här vintermeetinget för ”Marre” och det blev förstås inte den utdelning vi hade hoppats och trott på för hans del.

– Nu kommer han och Lisa hem om några dagar och då kollar vi först upp honom ordentligt. Sedan får vi se vad som händer med honom men här väntar främst avelssäsongen. Hans första föl börjar ju födas nu och det är ju otroligt spännande. Han är precis en sådan avelshingst som vi behöver i Sverige, hans fantastiska styrka och otroliga inställning. Jag hoppas han får riktigt många ston även i år för jag tror stenhårt på honom som avelshingst.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;