Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Travtips

Lunch-draget Östersund: Spännande spelidé

Lunch-draget Östersund: Spännande spelidé

Foto: Jonathan Näckstrand, Bildbyrån

Måndag Östersund Lopp: 3

De senaste lunchdragen Edbest och Big Shot har spridit glädje med 8.00 och 3.40 i vinnarodds hos Unibet. Nu provar jag lyckan med ett halvfräckt drag. I Östersunds lopp tre är 15 Aas Balder van att möta betydligt tuffare hästar och hästen är bra. Jag är inne på att detta är bästa hästen och jag har sett honom avsluta vasst flera gånger. Näst senast trampade han av sig en sko och fungerade inte och senast led han av den tunga banan. Vi får därmed ett hyggligt odds idag i 9.50  och hoppas innerligt att banunderlaget håller bra. Kusken är okänd men hon har vunnit med hästen tidigare. Aas Balder är snabb från start och bör sitta i närkontakt med täthästarna i ett tidigt skede. Tränaren är mycket nöjd med sin häst och talar om bra chans bara banan är fin. Hon har nog ingen koll på att det är en skräll vi pratar om.

Spelförslag:

Jag spelar vinnare på 15 Aas Balder till oddset 9.50 hos Unibet.

Spelredaktör Ulf Nilsson [email protected]

 

Skriven av

Skriver tipsanalyser för Travnet, och har den stora lyckan att ha sin hobby som yrke.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;