
Foto: ALN
Löftet vann igen – siktas mot Italienskt storlopp?
Far och son Gundersen vet inte riktigt vart det ska sluta med topptreåringen Cabello. Den norsktränade jänkaren har slagit flera av de bästa svenska kullkamraterna i år och eftersom hästen är född i USA och utestängd från årgångsloppen kanske det i stället blir Italien i höst.
– Det är inte helt omöjligt att vi provar Orsi Mangelli, sa Magnus Teien Gundersen efter uppvisningen i ett treåringslopp på Åby på torsdagskvällen
Åbytravet serverade vardagstrav med guldkant på torsdagen med bland annat satsningen kallad Super Boost och med högre prispengar i ett par av loppen på V64®.
Finaste sporten serverades emellertid i treåringsloppet Höstpriset där de svenska ekipagen genrepade inför årets största uppgift Svenskt Travkriterium nästa söndag.
Med David Perssons färske E3-vinnare Nightlife In aviserades det exempelvis ett lugnare upplägg och det blev en tredjeplats från positionen andra utvändigt. Solvallatränaren Marcus Schöns Moonshot hängde med till andraplatsen och hakades av bakom den norske stjärnan Cabello.
Cabello är född i USA och flyttades efter ett fåtal starter som tvååring till Norge och Geir Vegard Gundersen. Hårdsatsande hästägaren Kjell Magne Andersen har sedan en tid haft önskemål att prova treåringsloppet Premie Orsi Mangelli med valacken.
– Ägaren har en väldigt lust på en tur till Italien. Så det kan hända att det blir det! sa Geir Vegard Gundersen efter loppet.
Nu körde man in 100 000 kronor i Höstpriset ingående i Euro Classic Trot med lovande Cabello. Körande Magnus Teien Gundersen tog sig till ledningen i den första kurvan och lämnade konkurrenterna i den sista kurvan. Cabello stannade till i sin ensamhet kort före mål men det fanns mycket sparat på 1.12,6 över 2140 meter auto.
Cabello är anmäld till både Kungapokalen och Sprintermästaren 2026. I november kan det alltså bli start i Italien.
– Vi har haft många fina hästar och det är för tidigt att säga var han står i konkurrensen. Men det är väldigt bra häst. Han blir liksom bara bättre och bättre. Han går med skor och fast huva och vinner varje gång mot de bästa, sa Magnus Teien Gundersen.
Dart Kronos – tillbaka med besked
ANDELAR – ta rygg på Travnets lagkaptenerDe två Super Boost-loppen med 75 000 kronor i förstapris vanns av en femåring och en sexåring som också har framtiden för sig.
Johan Untersteiners Dart Kronos var nu ordentligt bra igen efter en down-period. Överlägsen från utvändigt ledaren på nya rekordet 1.10,6 över 1640 meter auto.
Patton kom med två andraplatser bakom sig som ny hos Åbytränaren Maria Törnqvist. Femåringen var härlig att se från ledningen på tiden 1.12,9 över 2140 meter med volt.
– Riktigt startsnabb från springspåret. När jag ryckte tussarna i sista sväng bara klev han undan. Det blir säkert så att vi provar V75 framöver, sa Dwight Pieters.
Brunst inget hinder
Hemmatränaren Evelina Månsson var orolig för att Bella Yankee (38 procent på strecken) var inne i en brunstperiod men hästen var bara bäst ändå. Julian Cordeau körde till och övertog ledningen efter 600 meter och det blev en bekväm seger som andrahandsfavorit på streckspelet. Favoriten Moni Talks trea på avstånd.
I V64-2 avgjorde tredjehandsfavoriten Jula Redmile Champ med en rejäl långspurt från andra utvändigt i ett lopp där favoriten Pure Color inte hade sin bästa dag och ödslade krafter i ledningen. Stefan Persson körde treåriga Jula Redmile Champs som tränas av Ulf Stenströmer.
Kvällens största favorit var Johan Untersteiner-tränade Cabuoy i lärlings- och amatörloppet. Körande Wilma Karlsson höll också undan för uppvaktande hästar på tilläggen och det blev ”knappt men säkert” i mål.
Spelet var V64 och sex rätt efter en favoritbetonad kväll betalade ut 213 kronor.