Travnet
Travnet+
Artikelbild

Foto: ALN

Löftet flyttas – från Melkko till Eriksson

Fyraåriga norskfödda hingsten I.D.Hipster One har vunnit fem lopp i karriären och alltid lovat en hel del. I den senaste starten spände man bågen och körde i spets i en tuff Breeders Crown semifinal på Solvalla. Hästen orkade dock inte hela vägen och nu har hingsten flyttats till ny regi.

I.D.Hipster One inledde karriären hos Kevin Gondet men har efter det tränats tränats av Katja Melkko. Som treåring vann hingsten tre lopp på 13 starter och i år som fyraåring har utvecklingen fortsatt. Två segrar har det blivit och i den senaste starten valde man att köra honom i spets mot kulltoppar på Solvalla i en BC-semifinal. Hästen blev dock rejält trött och slutade i det slagna fältet.

Nu har ägarna till hästen Göteborg Smart Repair AB valt att flytta hästen till ny regi. Hingsten lämnar Katja Melkko och kommer framöver tränas av Åbytravets Christoffer Eriksson.

I.D.Hipster One har tagit fem segrar på 29 starter och sprungit in 628 807 kronor.

Nästa artikel