Travnet
ANNONS

Legendaren har lämnat oss - Spikeld är död

Skribent

Publicerad kl 14.33, 29 september 2017

av Daniel Olsson

Ett av kallblodssportens största namn i historien har gått vidare. Spikeld fick avlivas efter att ha skadat sig i ett bakben.

Från Norge kommer beskedet att Spikeld är död. Kallblods-giganten har fåt lämna jordelivet, 24 år gammal. Beslut togs att låta avliva hästen efter det att han ådragit sig en svår skada i ett bakben.

– Han tränade regelbundet och var i fin form, men i går blev han akut halt på ena bakbenet. Jag vet inte vad som hänt, kanske har han slagit sig i boxen. Oavsett så skulle inte den här hästen behöva lida, säger Harald Kvåle som hade hand om hästen till tgn.no.

Spikeld dominerade i norsk kallblodssport under flera år och kom att göra 186 starter varav hela 127 slutade i seger. Under sin karriär, som avslutades 2006, travade han in 6,7 miljoner norska kronor.

Den mest klassiska segern signerad Spikeld kom då han för sin tränare Kjell Håkonsen på Forus i augusti 2000 travade monstertiden 1.18,6a. Det var första gången ett kallblod gick under 1.20.

Spikeld kom att efter sin tävlingskarriär också vinna stora framgångar som avelshingst. (Foto: ALN).

ANNONS
Nästa artikel