
Lannem Silje nedkom med sitt tredje föl i helgen - återigen ett sto. Foto: Hanold, ALN
Lannem Silje blev mamma - för tredje gången
Kallblodsfenomenet Lannem Silje har gjort det igen – blivit mamma. Hennes tredje avkomma nedkom under helgen. Liksom vid de två tidigare tillfällena handlade det om ett stoföl.
Lannem Silje var kanske det främsta kallblodssto som skådats på en travbana. Efter en skada slutade hon tävla 2015, återkom i ett par starter tre år senare men lade slutligt tävlingsskorna på hyllan 2018. Då med 46 segrar på 54 starter och över 7 miljoner kronor intävlat.
Tre systrar i syksonskaran
Numera jobbar ”Super-Silje” som avelssto. Den förstfödda Lannem Stina (e. Dotterud Teddy) är i dag tre år medan Lannem Stella (e. Tekno Odin) föddes i fjol. Hästens Facebook-sida rapporterar nu att ytterligare en syster såg dagens ljus på söndagen. Också den tredje avkomman har Tekno Odin som far – och ytterligare ett syskon planeras nästa år. Lannem Silje ska på nytt betäckas med Tekno Odin.Missa inte
med unika tips
Lannem Silje
Senaste nytt
Dubbelmiljonären lägger tävlingsskorna på hyllan
Idag kl 07:16Almheden inför V75: "Det är det viktigaste loppet för mig"
Idag kl 07:09Redéns stjärnor levererade – hade uppvisning på Solvalla
Idag kl 07:02Toppstoet struken – efter turbulens på flyget
Igår kl 11:21Kolgjini: "Så hårt tänker jag inte fira midsommar"
Igår kl 07:11Nästa artikel