Längre frånvaro väntas för skadad Dixi Sisu
Dixi Sisu föll tungt i E3-finalen för tre veckor sedan. Nu har förklaringen kommit. Talangen har fått en spricka i ett kotben.
Per Nordströms treåriga sto Dixi Sisu har inlett karriären högst lovande, men vid sin senaste start, i den långa E3-finalen på Sundbyholm agerade hon långt under pari.
[caption id="attachment_57896" align="alignright" width="175" caption="Prognosen är god. Foto: ALN"][/caption]
Efter att hästen fått en genomgång av veterinär har nu förklaringen kommit. Dixi Sisu har ådragit sig en spricka i kotbenet på vänster bakben.
– Vad som orsakat sprickan kan man inte med säkerhet säga men förmodligen har hon vid något tillfälle trampat olyckligt fel alternativt rullat sig i boxen och slagit i sitt bakben, skriver man på Per Nordströms hemsida.
Prognosen för Dixi Sisu beskrivs som väldig god och man räknar med att hon kommer att bli helt återställd. Men det förstås först efter en längre konvalescens. Något som alltså skrinlägger starter i de stora årgångsloppen i födelselandet Norge i höst.
– Det var naturligtvis tråkigt att få beskedet men samtidigt en lättnad att få veta vad som stört henne och vad som gjorde att hon inte kunde göra sig själv rättvisa i E3-finalen, skriver man på tränarens sajt.
Dixi Sisu (e. Ready Cash) har vunnit 6 av sina 10 starter och tjänat drygt 1,1 miljoner kronor.