Också Kriterieauktionen kommer hållas i digital form. Genrefoto: Micke Gustafsson, ALN

Också Kriterieauktionen kommer hållas i digital form. Genrefoto: Micke Gustafsson, ALN

Auktioner på digital vis har blivit lösningen i corona-tider. Så blir också fallet för den kommande Kriterieauktionen – som dessutom hålls något senare än först planerat.

Tidigare i år har Elitauktionen och Menhammars auktion flyttat till internet och det samma gäller för Wenngarn Yearling Sales den 18 augusti och Kolgjini Sales som avgörs i samband med årets Derby-helg i början av september.

Flyttas framåt en vecka

Så blir också lösningen för Kriterieauktionen. Det skriver Travronden. Kriterieauktionen skulle först ha hållits 17-19 september men är flyttad framåt en vecka för att avgöras 24-27 september. Även om själva auktionen kommer avgöras på digital väg, hoppas man ändå kunna visa hästarna på plats på Solvalla.
  • Auktionen kommer att bli digital. Men vi hoppas fortfarande att vi ska kunna genom-föra en visning av auktionshästarna. Det gör vi bara om det blir lättare restriktioner. Om det blir en visning kommer den att ske på Solvalla 17-18 september. Samma datum som auktionen skulle ha varit på, säger Sara Lennartsson, verksamhetsansvarig vid Trottex, till Travronden.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;