
Årets stora Yearling Sale samlar 130 av Sveriges allra finaste ettåringar på Solvalla.
Kom till Solvalla – upplev framtidens stjärnor på Yearling Sale
19 augusti samlas 130 av Sveriges allra finaste ettåringar på Solvalla för årets stora Yearling Sale – ett måste för alla som älskar travsport och hästar.
– Oavsett om man letar efter sin nästa topphäst eller bara vill uppleva den unika atmosfären, är det här en chans man inte får missa. Vi har ett fantastiskt startfält i år, säger Emmelie Arneng, ansvarig för auktionen.
- FAKTA – Program för tisdagen 19 augusti:
Visning av hästar: Solvallas Stallbacke, kl. 10.00–16.30
Champagnemingel: Restaurang Kongressen, kl. 16.30–17.30
Första utrop & auktionsmiddag: kl. 17.30
Budgivning: Live på plats i Kongressen och digitalt på yearlingsale.se
Årets katalog bjuder på något alldeles extra. Fler än tio procent av mödrarna har redan lämnat miljonvinnande avkommor, och bland årets utbud finns syskon till internationella världsstjärnor.
– Det är 130 fantastiskt fina hästar, och kvaliteten är hög rakt igenom. Här finns blodslinjer som står sig i internationell konkurrens och uppfödare som fortsätter satsa stort, säger Arneng.
Mer än en auktion – en mötesplats
Yearling Sale är inte bara en plats för affärer, utan också en mötesplats för traventusiaster från hela landet. I år hålls auktionen som en hybrid, där man kan delta både på plats och digitalt via yearlingsale.se.
– Auktioner är en glimt av framtiden. Här möts uppfödare, ägare, tränare och publik för att prata trav, dela erfarenheter och drömma om kommande vinnare, säger Arneng.
"Årets selektering var tuffare än någonsin och katalogens 130 utvalda hästar är fantastiskt fina både exteriört och stammässigt"
Satsning på framtiden – rekordhöjningar i auktionsloppen
Yearling Sales vision är att fortsätta utveckla auktionerna i nära samarbete med uppfödarna – och att bidra till travsportens utveckling. En viktig del är auktionsloppen, som erbjuder både höga prispengar och extra köpkraft för nya hästköp.
Förstapriset är 300 000 kronor i samtliga lopp för såväl 2- som 3-åringar och med en total prissumma på 1 800 000 kronor.
Utöver prispengarna får de segrande ägarna ett presentkort på 50 000 kronor att använda för hästköp vid någon av årets auktioner. Dessutom delas hederspriser ut till ägare, uppfödare, tränare, körsvenner och skötare, samt krans och hederstäcke till de vinnande hästarna.
Tvååringarnas auktionslopp körs den 24 september, kvällen innan Åby Yearling Sales. Treåringsloppen kördes i tisdags på Solvalla, där två lyckliga ägare fick med sig både prispengar och det exklusiva presentkortet – en chans att investera i framtida stjärnor.