Bevakningen presenteras av
Kolgjinis dröm – 28 år efter Stochampionatet

Foto: ALN.se
Det har gått 28 år sedan Lutfi Kolgjini senast vann Stochampionatet – då bakom Simb Capi.
På söndag kan han skriva ett nytt kapitel i familjens historia.
Den här gången är det sonen Dante Kolgjini som sitter i sulkyn bakom en av favoriterna, Milady Josselyn.
Trots spår 12 och trots att hon såg lite seg ut under loppet kunde Millady Josselyn ta en imponerande seger i uttagningsloppet till Stochampionatet.
Nu väntar söndagens miljonuppgörelse på Axevalla – och Lutfi Kolgjini tror att stoet kommer till finalen i betydligt bättre skick än senast.
– Hon var lite seg, tycker jag. Men jag vet varför. Hon behövde det loppet i kroppen, med tanke på att det inte blev något lopp i Stosprinterns final, och jag räknar med att hon kommer att vara betydligt bättre nu. Det känns så i jobben också. Hon är där nu, säger Kolgjini till Travnet.
Trots att Milady Josselyn sällan ser ut som en vinnare under loppen är tränaren inte det minsta orolig.
– Hon är den där lite loja typen. Hon ser aldrig ut som en vinnare, men hon vet var mållinjen är. Hon kommer på att hon ska springa när det verkligen gäller.
Har tagit god tid på sig
Kolgjini berättar att han haft stora förhoppningar på stoet ända sedan hon kvalade som treåring, men att han medvetet valt att inte stressa fram utvecklingen.
– Hon visade enorm talang redan som tvååring, men jag har velat ta det lugnt. Hon skulle lära sig yrket från grunden och därför blev treåringssäsongen mer en utbildning. Jag har inte eldat upp henne i jobben.
Milady Josselyn har dessutom en stamtavla som väckt uppmärksamhet långt innan tävlingsdebuten.
– Hon kommer från en fantastisk mödernelinje. Det är också Frankrikes bästa stolinje, så det är klart att det funnits stora förväntningar.
"Hon fick aldrig loppet"
Inför Stosprintern tidigare i sommar var Kolgjini också optimistisk, men där uteblev den formhöjning han hade hoppats på.
28 år sedan Simb Capi
1998 vann Lutfi Kolgjini själv Stochampionatet bakom Simb Capi. Nu hoppas han att familjen ska få fira igen – med sonen Dante i sulkyn.
– Är det verkligen 28 år sedan? säger han med ett skratt.
Stochampionatet betyder fortfarande mycket för honom.
– Det är ett stort lopp. Jag var på Axevalla första gången redan som 17-åring när jag jobbade som hästskötare hos Tommy Öster. Det är ett lopp som ligger mig väldigt varmt om hjärtat.
"Det vore fantastiskt"
Att Dante Kolgjini nu har chansen att vinna ett av landets största fyraåringslopp gör det hela ännu mer speciellt.
– Det vore fantastiskt. Det är rätt ålder för honom att få köra de här stora loppen också.
Den enda lilla oron gäller inte kusken – utan om någonting oväntat skulle hända under loppet.
– Ska jag aldrig vara ärlig är det egentligen ingenting som bekymrar mig. Det är bara om det skulle strula i loppet. Har man bästa hästen vill man också få chansen att visa det.
Ytterligare ett plus inför finalen är att Milady Josselyn nu ska tävla barfota runt om för första gången.
– Historiskt sett har mina hästar blivit mycket bättre när jag ryckt skorna. Det är olika från häst till häst, men jag tror att det kommer att betyda många meter för henne, säger Lutfi Kolgjini.
Skriven av
Patrick Sjöö är Travnets redaktör och journalist. Har skrivit trav sedan slutet av 80-talet. Har tränat häst och kört lopp. 2-0 mot Åke Svanstedt i inbördes möten.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av










