Travnet
Travnet+
Jobspost

Sagan om Jobspost: "Vem hade kunnat tro?"

Solvalla har nu bjudit in sin tredje deltagare till Elitloppet.
Det blir 2025 års V75-kung: Jobspost.
Nu berättar tränaren Jörgen Westholm om satsningen mot Elitloppet – och delägaren Anders Ström säger:
– Vem hade kunnat tro...?

Westholm Lernå Jobspost

Efter succésäsongen på hemmaplan under 2025 med segersvit på V75 – har Jobspost nu tre raka på Vincennes i Frankrike.

Tidigare har Go On Boy och Inexess Bleu blivit inbjudna.

Jobspost tränas av Jörgen Westholm och ägs av Courant.

– Det här är en av de snyggaste unghästar jag sett och han har gjorde allt rätt hela tiden, berättar Wesholm.

Solvallatränaren berättar att Jobspost "fick en oturlig skada – ingen förslitningsskada utan en vrickningsfraktur och fick stå på box i ett halvår mitt i den tiden när han skulle utvecklas som mest”.

– Men jag sade åt ägarna att aldrig ge upp på den här det är en häst med högsta Grupp 1 potential.

– Vilket gör att han egentligen är fem och inte sju nu, säger Westholm.

Om den fortsatta matchningen berättar tränaren:

– Jag kommer att sikta på att göra två starter innan Solvalla. Den här hästen behöver göra lite starter så han kommer igång ordentligt nu när han kommer hem från Frankrike. Men jag tänker lämna finplaneringen till senare. Det gäller även kuskval och liknande.

Anders Ström, uppfödare och delägare av Jobspost.

– Vem hade kunnat tro när "Bernie" Norén ropade in Blixtra för $20000 dollar åt mig på auktion i Amerika – att hon skulle bli mamma till en Elitloppshäst!

– Nu har vi dålig statistik i Elitloppet tror vi är 0 for 4 på finalplatser. Nu då...?

Ström konstaterar:

– Kan inte tänka mig en häst som är mer gynnad av två heat så det här skulle kunna bli spännande på riktigt om han kunde vara på topp och ta sig till final.

Jobspost

Oddsen från ATG just nu:

  • Idao De Tillard – 4.75
  • Inexess Bleu – 6.50
  • Don Fanucci Zet – 8.50
  • Allegiant – 10.00
  • Go On Boy – 10.00
  • Iguski Sautonne – 10.00
  • Jobspost – 10.00
  • Borups Victory – 15.00
  • Josh Power – 15.00
  • Jabalpur – 17.00
  • Dream Mine – 18.00
  • A Fair Day – 20.00
  • Double Deceiver – 20.00
  • Francesco Zet – 20.00
Nästa artikel