
Kagebrant: "Två heat ingen nackdel – tvärtom..."
Sabine Kagebrant är vd för Stall Courant som har Kilmister ut i Sweden Cup.
Hon kommenterar diskussionen om hästens wild card, tror att det hade kunnat bli vinst senast mot Charmant de Zack – och ser fram emot att det blir två heat nu.
På Mantorp för ett par veckor sedan trampade Kilmister upp i vagn. Charmant De Zack vann loppet, men Stall Courant berättar att det fanns krafter kvar att segerstrida för Kilmister – som dock hamnade nästan utan poäng.
Tack vare ett wild card blir det start i Sweden Cup ändå.
Viss diskussion har uppstått kring det – vilket Sabine kommenterar så här:
– Anders Malmrot är väl skicklig på att ta ut hästar till den här helgen, och tror han tycker Kilmister är spännande.
Anledningen:
– En 1600-meters häst som vunnit Peter Houghtons memorial och lite snöpligt trampade i vagn senast för att han var för pigg.
Om försöket, säger Sabine:
– Flera startsnabba, särskilt Dancer Brodde men kanske kan kosta lite från spår sju? Jag tror kanske Björn (Goop) kan hålla upp om han vill, men Björn får bestämma i ögonblicket.
Om att det kan bli två heat, konstaterar hon:
– Det är en stark häst. Han har inte testat tidigare, jag tror inte det är en nackdel – snarare tvärtom.