Bevakningen presenteras av
Jorma Kontio krockade med älg
Tävlingarna på Tingsryd i går fick ett otäckt efterspel för Jorma Kontio. Toppkusken kraschade med en älg på vägen hem – men klarade sig lyckligtvis utan större skador.
Efter onsdagens tävlingar på Tingsryd åkte Nordens vinstrikaste kusk Jorma Kontio med sin privatchaufför bil hem efter tävlingarna. Vid trakterna av Värnamo dök plötsligt en älg upp framför bilen och kollisionen var oundviklig.
Bilen blev helt demolerad med både Jorma och chauffören Ralf Hanold klarade sig mirakulöst undan med bara mindre blessyrer.
– Plötsligt small det bara till. Vi hann inte reagera, inte ens bli rädda, varken Jorma eller jag och det var otäckt när man tänker efter. Det var en stor älg som helt plötsligt bara var över hela bilen. Det blev bara skrot av den medan vi klarade oss rätt bra. Jorma klagade lite över smärtor i nacken, men det var ingen större fara, säger Hanold till travronden.se.
Jorma Kontio kunde återvända till hemmet i Enköping vid fyratiden i natt. Under torsdagen ska han köra på Lindesberg.
– Han har lite ont i armbågen och i nacken men det är bara småsår. Chocken kommer kanske senare, men han kör på Lindesberg i dag, det tror jag, säger hustrun Päivi Kontio till Trav365.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











